19 Mayıs Cad. Nova Baran Plaza No:4 Echomar 1.kat Şişli İstanbul
Meme kanseri kadınlarda

Eğer Farkında Olursan ve Geç Kalmazsan Korkmana Gerek Yok

Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türü olup, görülme sıklığı Dünyada ve ülkemizde son yıllarda artış göstermiştir.

30-40 yıl öncesinde 12-14 kadından birinde meme kanseri görülmekteyken günümüzde 8 kadından biri yaşamının herhangi bir döneminde meme kanserine yakalanıyor.

Günümüzde meme kanseri tedavisinde önemli gelişmeler kaydedilmiştir.  Bu nedenle erken tanı konulduğu sürece korkutucu bir hastalık olmaktan çıkmaya başlamıştır. 

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

  • Memede ele kitle gelmesi
  • Memede şişlik, kızarıklık, morluk ve portakal kabuğu görünümü oluşması
  • Meme başının içine çökmesi
  • Koltukaltında ele gelen kitle
  • Meme başı çevresinde renk ve şekil değişikliği görülmesi
  • Memenin genel boyutu ve şeklinde değişiklik

Meme Kanserinde Tanı Yöntemleri

Hastalar en çok elle muayene sırasında kitle fark etme şikayeti ile doktora başvurmaktadırlar. Bazı durumlarda ise meme kanseri lezyonlarının ya da kitlenin rutin mamografi veya ultrason kontrolü esnasında tespit edilebilmektedir.

Her kadın 20'li yaşlarından itibaren kendi kendilerine elle meme muayenesi yapmaya başlamalıdır. Böylece kadın hem eline gelen kitleyi fark edebilir hem de erken yaşlarda meme yapısını tanır ve ilerde olası bir değişikliğin ayrımına hemen varabilir.  40 yaşından itibaren her kadın yılda bir kez aksatmadan mamografi çektirmelidir. Ailesinde meme kanseri öyküsü bulunanlar mamografi kontrolüne biraz daha erken başlamalıdırlar.

Mamografi ve uştrason çekimi ile cinsi anlaşılamayan kitlelere biyopsi uygulanarak net bir tanı konabilmektedir. 

Mamografi Nedir?

Mamografi, meme muayenesi ile saptanamayacak küçük oluşumların tespit edilmesi için meme içinden görüntü almayı sağlayan bir tröntgen filmidir. Meme kanserinde en yayugın kullanılan ve etkili tanı aracıdır. 

Mamografi çekimi esnasında meme olabildiğince düz bir hale getirilir. Böylece meme içi yapısından daha net ve doğru görüntü elde edilebilir. Ortalama 10 - 15 dakika süren bir işlemdir. Bu nedenle sanıldığı kadar rahatsız edici olmamaktadır. 

Her kadın 40 yaşından itibaren senede bir kez mamografi çektirmelidir. Kırk yaşın üzerinde olan, ailesinde meme kanseri öyküsü bulunan, doğum yapmamış ve emzirmemiş olan kadınlarda meme aknseri görülme riski daha fazladır. 

Bazı hastalar radyasyon almaktan çekindikleri için mamografi çektirmeyi tercih etmemektedirler. Ancak mamografi ile alınan radyasyon miktarı az olmaktadır. Üstelik mamografi çekiminin sağladığı erken tanı olanağı, radyasyonun verdiği zararın yanında aslında önemli bir yarardır.