19 Mayıs Cad. Nova Baran Plaza No:4 Echomar 1.kat Şişli İstanbul
Meme İnfeksiyonu

Meme İnfeksiyonu

Memede ağrı, kızarıklık, bölgesel ısı yükselmesi, genel vücut ateşi artışı titreme, bazen deride sertlik ele gelmesi gibi bulgular ile ortaya çıkar. Koltuk altında ağrılı bir kitle gelişebilir. Bu infeksiyonun vücuda yayılmasını sınırlamaya çalışan bir lenf bezidir

Memede Enfeksiyon Nedenleri

Emzirme sırasında ortaya çıkan meme infeksiyonu.

Memede infeksiyon en sık emzirme sırasında ortaya çıkar. Normalde bebeğin ağzında bulunan bakteriler meme başındaki bir çatlaktan süt kanallarına girerek infeksiyona sebep olurlar. Ağrı, ısı artışı, şişme, kızarıklık ve bazen kitle oluşumu gibi bulgular ile ortaya çıkar. Memede infeksiyon bulguları ortaya çıktığında mutlaka meme ultrasonu ile değerlendirilmelidir. Eğer abse oluşumu gelişiyorsa cerrahi olarak açılarak abse boşaltılmalıdır. Antibiyotik ve antienflamatuvar ilaçlar ile tedavi edilir. Bazı durumlarda infeksiyon zemininde meme kanseri bulunabilir; bu nedenle enfeksiyon tedavi edildikten 3-4 hafta sonra tekrar ultrason ile kontrol etmek gerekir.

Emzirme Dışı Gelişen İnfeksiyon

Memede emzirme dışında da infeksiyon gelişebilir. Bu durum büyük oranda sigara kullanan kadınlarda olur. Bu grupta infeksiyon zemininde meme kanseri araştırması yapılmalıdır. İnfeksiyon tedavi edildikten sonra 3-4 hafta sonra ultrason ile kontrol edilmelidir

Diğer İnfeksiyon Nedenleri

Enflamatuar meme kanseri infeksiyon bulguları ile karışabilir bu nedenle infeksiyon bulguları ortaya çıktığında özellikle emzirmeyen kadınlarda mutlaka uzman bir hekim tarafından değerlendirilmesi gerekir. Antibiyotik tedavisine cevap vermeyen meme infeksiyonlarında mantar hastalıkları da akla getirilmelidir. Tedaviye dirençli bazı mantar infeksiyonlarında yeterli ve uygun tedavi yapılmaz ise memenin tümünün cerrahi olarak alınması gerekebilir. Bu durumda cerrahın mutlaka bir infeksiyon hastalıkları uzmanı ile birlikte hastayı tedavi etmesi önerilir.

Tedaviye dirençli meme infeksiyonlarında şeker hastalığı, aids veya bazı kronik hastalıklar göz önüne alınmalı ve bunlara yönelik testller yapılmalıdır.

Meme İnfeksiyonunda Tedavi

Eğer bebek emziriliyorsa bu memeden emzirmeye son verilir. Pompa ile süt devamlı olarak boşaltılır. Diğer memeden bebeği beslemenin bir sakıncası yoktur. Kullanılan antibiyotiğin bebekte yan etkisi olmayacak bir gruptan olması gerekmektedir.

Tedavi sırasında mutlaka sigara kullanılmasına son verilmelidir.

Sigara vücut çevre dokuları damarlarında büzüşmeye sebep olur ve infeksiyon bölgesine giden kan dolaşımı azalır. Bunun sonucu vücudun savunma mekanizmaları ve kullanılan antibiyotikler bölgeye gidemedikleri için bakteriler ile yeterince mücadele edilemez.

Meme infeksiyon bulguları ortaya çıktığında mutlaka meme ultrasonu ile değerlendirilmelidir. Eğer abse oluşumu gelişiyorsa cerrahi olarak açılarak abse boşaltılmalıdır.

Tedaviye dirençli infeksiyonlarda dokudan kültür alınarak antibiyotik testi yapılmalıdır. Meme enfeksiyonu Antibiyotik ve antienflamatuvar ilaçlar ile tedavi edilir. Bazı durumlarda enfeksiyon zemininde meme kanseri bulunabilir; bu nedenle enfeksiyon tedavi edildikten 3-4 hafta sonra tekrar ultrason ile kontrol etmek gerekir.

Memede infeksiyon yeterince iyi tedavi edilemez ise ciddi sorunlara yol açar. Eğer abse gelişiyor ise (meme ultrasonu yapılarak anlaşılır) mutlaka cerrahi olarak açılarak içindeki irin boşaltılmalıdır. Eğer zamanında abse açılarak tedavi edilmez ise, abse kendisi açılabilmek için doku içinde ilerleyen yollar yapar. Bu safhadan sonra abse açılsa bile bu yollar içinde saklanan bakteriler tekrarlayan infeksiyonlara neden olur. Yılda 3-4 kez gelişen infeksiyon nadir de olsa tüm memeyi sarabilir. Tekrarlayan cerrahi girişimler sonucu memenin estetik yapısı ciddi şekilde bozulur.