Meme Kanseri Nedir, Teşhisi ve Tedavisi Nasıldır?

Kanser; çağın hastalığı olarak tanımlanan ve vücudun birçok bölgesinde görülebilecek hayati önem taşıyan bir hastalıktır. Bunun yanı sıra ancak erken teşhis edilmesi ve doğru tedavi planlaması ile hastanın hayatı kurtulabilmektedir. Meme kanseri ise genellikle kadınlarda görülen en sık kanser türü olmasının yanı sıra günümüzde birçok kadın risk altındadır. 

Meme Kanseri Nedir? Nasıl Önlem Alınmalıdır?

Meme kanseri; meme bölgesinde yer alan süt bezlerini ya da süt kanallarını oluşturan hücrelerde görülmektedir. Meme kanseri birtakım belirtiler vererek erken teşhis edilebilmesini kolaylaştırmaktadır. Aynı zamanda toplumu bilinçlendirmek amacı ile birçok sosyal sorumluluk projesi yürütülmektedir. Meme kanserinden korunma yolları şu şekilde sıralanabilmektedir;

- Bağışıklık sistemi güçlü kılınmalıdır.

- Dengeli ve sağlıklı beslenilmelidir.

- İdeal kilo korunmalıdır.

- Egzersiz ve spor insan yaşamının bir parçası olmalıdır.

- Hayvansal gıdalar yerine daha çok sebze ve meyveler tüketilmelidir.

- Alkol, sigara ve uyuşturucu gibi zararlı maddelerden uzak durulmalıdır.

- Yağ tüketimi sınırlandırılmalıdır.

- Emzirme döneminde yeteri kadar emzirildiğinden emin olunmalıdır.

- Anne olmak için 30 yaşından önce planlanmalıdır.

- Stresten uzak bir yaşam tarzı benimsenmelidir.

Meme kanseri gerek biyolojik gerekse de çevresel faktörler ile günümüzde çok sık rastlanan bir kanser türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle gerekli önlemler alınmalı ve periyodik kontroller aksatılmamalıdır. Özellikle de meme kanseri risk faktörü altında olan kadınların çok daha dikkatli olması ve özenli davranması gerekmektedir. 

Meme Kanseri Konusunda Kimler Risk Altında?

Meme kanseri genetik ve çevresel faktörler ile açığa çıkan bir hastalıktır. Bu nedenle risk faktörleri bilinmeli ve yaşam tarzında gerekli değişikliklerin yapılması önerilmektedir. Meme kanseri risk faktörleri şu şekilde sıralanabilmektedir;

- Ailede meme kanseri görülüyorsa

- 50 yaş üzerindeyse

- Menopoz sonrası hormon tedavisi uygulandıysa

- Herhangi bir meme biyopsisi geçirilmiş ise

- Erken dönemde adet olup geç dönemde menopoza girdiyse

- Herhangi bir radyoterapi geçmişi bulunuyorsa

- Sağlıksız besleniyorsa

- Sigara ve alkol kullanıyorsa risk altındadır. 

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir? Meme Kanseri Nasıl Teşhis Edilir?

Meme kanserinin belirgin semptomları bulunmaktadır. Bunların en bilineni memede kitledir. Elbette ki meme bölgesinde oluşan her kitle kanser belirtisi olmamaktadır ancak mutlaka kontrol altında tutulmalıdır. Memede kitlenin yanı sıra meme kanserinin belirtileri; iki meme arasında asimetri oluşması, meme başı akıntısı, meme cildinde deformasyon, memede ve koltuk altında morluklar, meme başında çökme ve benzeri deformasyonlardır. Bu belirtilerden biri ya da birkaçı gözlemleniyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. 

Meme kanserinin teşhisi aşamasında öncelikle genel sağlık muayenesi, kan testleri, fizik muayene ve birtakım görüntüleme tekniklerinden faydalanılmaktadır. Bu görüntüleme teknikleri mamografi ve ultrasondur. 

Meme Kanseri Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Meme kanserinde tedavinin başarılı olabilmesi için erken tanı çok önemlidir. Bununla birlikte meme kanseri tedavi yöntemleri arasında en başarılı sonuçlar veren yöntem cerrahi yöntemdir. Cerrahi müdahale ile kanserli olan hücre ya da meme dokusunun tamamı alınarak uzaklaştırılmaktadır. Daha sonraki süreçte ise kemoterapi, radyoterapi ya da hormonterapi gibi yöntemler ile destekleyici tedavi uygulanmaktadır.