19 Mayıs Cad. Nova Baran Plaza No:4 Echomar 1.kat Şişli İstanbul
Meme Kanseri riskleri

Meme Kanseri Risk Faktörleri

Cinsiyet: Kadın cinsiyet meme kanseri için ciddi risk faktörüdür. Erkeklerde de meme kanseri görülebilir ancak çok çok nadirdir.

Yaş: 50 yaş ve üzerinde görülme sıklığı artmaktadır.

Aile hikayesi: 1. derece akrabasında meme kanseri olması önemli bir risk faktörüdür. Bu akrabaların meme kanserine menopozdan önce yakalanmış olmaları veya çift taraflı meme kanseri olmaları, riski çok daha artırmaktadır.   

Östrojen hormonuna maruz kalma süresi: Bir kadın ilk adetini ne kadar erken görürse ve menopoza ne kadar geç girerse, östrojen hormonunun etkisine o kadar uzun süre maruz kaldığı için meme kanserine yakalanma riski o kadar artar. Tam tersi ilk adetini ne kadar geç görürse ve menapoza ne kadar erken girerse östrojen hormonu etkisine o kadar az maruz kalacağı için meme kanseri riski azalır. Değişik nedenlerle östrojen içeren ilaçların kullanılması da  meme kanseri riskini arttırmaktadır.

Menopoz sonrası hormon tedavisi: Menopoz dönemindeki,  sorunların önlenmesi amacıyla kullanılan ilaçlar östrojen içerdiklerinden, uzun süre kullanılmaları meme kanseri riskini artırmaktadır.

Geçirilmiş meme biyopsisi: Meme biyopsilerinde saptanan orta dereceli hiperplaziler meme kanseri riskini 1,5-2 kat, atipik duktal hiperplazi 3-5 kat ve lobüler karsinoma in situ veya aile hikayesi ile beraber atipik duktal hiperplazi ya da lobüler hiperplazi varlığı riski 8-10 kat artırır.

Meme kanseri hikayesi: Bir kadının bir memesinde daha önce kanser gelişmiş olması, ileride diğer memesinde de kanser gelişmesi riskini yaklaşık 2 kat artırır.

Işınlanma (radyoterapi): Başka kanserler nedeniyle (lenf kanseri vb.) göğüs ışınlaması geçirenlerde, meme kanseri görülme sıklığı artar.

Beslenme ve çevre faktörleri: Yağ bakımından zengin beslenme şekli ve obezite, tüm kanser türlerinde artışa neden olduğu gibi meme kanseri riskini de artırır. Alkol kullanımı (günde bir kadehten fazla) riski artırırken, sigaranın etkisi hala tartışılıyor.

Düzenli spor ve fiziksel aktivite: Düzenli yapılan egzersizin meme kanseri riskini azalttığı kanıtlanmıştır.

Genetik bozukluklar:  Kalıtsal meme kanseri genleri (BRCA1, BRCA2) geni ile genetik geçiş gösteren meme kanserleri tüm meme kanserlerinin yaklaşık yüzde 10'unu oluşturur.