Meme Kanseri Sıkça Sorulan Sorular

Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser çeşitlerinden biridir. Erken teşhis edildiğinde tedaviye iyi yanıt verme ihtimali artmaktadır. Bu nedenle bütün kadınların meme kanseri konusunda bilinçli olmaları ve erken teşhisin önemini kavramaları gerekmektedir. Meme kanseri ile ilgili sık sorulan sorular ve yanıtları bu konuda rehber olmaktadır.

1) Memedeki Her Kitle Kanser Midir?

Memede ele gelen kitlelerin çoğu meme içinde büyüyen zararsız fibrokistlerdir. Yani memede ele gelen her kitle kanser olmamaktadır. Meme dokusu özellikle regl öncesinde çok yoğun olmakta ve bu tip kitlelerin ele gelme ihtimali artmaktadır. Bu nedenle meme muayenesi için en doğru zaman regl bitiminden sonraki hafta olmaktadır. 

2) Kimler Meme Kanseri İçin Risk Grubudur?

40 yaşından itibaren her kadın rutin ultrason ve mamografi kontrollerini yaptırmalıdır. Ailesinde meme kanseri öyküsü bulunan kişiler kontrollere daha erken başlamalıdır. Meme kanserinin 20'li yaşlardan önce görülme olasılığı düşüktür. 

3) Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Memede ele gelen sert yapılı, düzensiz kenarlı kitle olması, memede şişlik, meme başı ve çevresinde renk değişikliği, içe çökme ve akıntı  gelmesi meme kanserinin başlıca belirtilerindendir. 

4) Mamografi Nedir?

Mamografi bir tarama ve tanı yöntemidir. Göğse yayvan bir şekil verilir, önden ve yandan olmak üzere göğüs içinden iki adet görüntü elde edilir. Eğer mamografi memede tespit edilen bir kitleden ötürü çekiliyorsa daha fazla görüntü alınması gerekebilmektedir. Mamografi bu amaçla çekildiğinde bir tanı koyma, rutin kontrol amacıyla çekildiğinde ise tarama yöntemi olmaktadır. 

5) Memede Ağrı Olması Neye İşaret Eder?

Memede ağrı olması durumu özellikle her iki memede de görülen bir şikayetse genellikle hormonal değişimlere işaret etmektedir. Ayrıca, fibroadenom ve fibrokistler de bazen memede ağrı yapabilmektedirler. 

Meme kanserinin ileri evrelerinde memede ağrı görülebilir ancak memede ağrı genellikle meme kanseri belirtisi olarak görülmemektedir.