19 Mayıs Cad. Nova Baran Plaza No:4 Echomar 1.kat Şişli İstanbul
Memede Kitle Ele Gelmesi

Memede Kitle Ele Gelmesi

Meme kanserinin en sık karşılaşılan bulgusu memede ele gelen kitlelerdir. Bu durum her kadında endişeye yol açar ancak memede ele gelen bir kitlenin kanser olma olasılığı aslında düşünüldüğü kadar yüksek değildir. Memede ele gelen kitlelerin büyük çoğunluğu iyi huylu olma eğilimindedirler. Ancak hangi kitlenin iyi huylu hangisinin ise kanser olduğunu ise hasta kendi kendine elle muayene esnasında tespit edemez. Bu nedenle memede bir kitle tespit edildiğinde mutlaka bir uzmana baş vurmak gerekir. 

Memede Kitle Tanısı ve Tedavisi

20 yaşından itibaren ker kadın kendi kendine meme muayenesini gerçekleştirmelidir. Böylece hem kendi meme yapılarını daha iyi tanıyarak herhangi bir yapısal değişikliği daha kolay fark edebilirler, hem de memede ele gelen bir kitleyi fark etme durumlarında bir uzmana baş vurabilirler.

20'li yaşlarda memede ele gelen kitleler genellikle fiboadenom kitlelerdir. Fibrodenom, memede oluşan küçük tümördür. Meme kanseri ile bir ilişiği yoktur. Meme kanseri için  risk grubunu kırk yaş ve üzeri olan kadınlar oluşturmaktadır. Eğer anne ve kız kardeş gibi birinci derece yakınlarda meme kanseri öyküsü bulunuyorsa kişide meme kanseri görülme riski artar.

40 yaşından itibaren her kadın yılda bir defa düzenli olarak mamografi çektirmeyi ihmal etmemelidir. Mamografı meme röntgeni çekmeyi sağlayan en bilindik tanı yöntemidir. Mamografi esnasında meme, meme dokusunu daha iyi görüntülemeybilmek amacıyla iki metal arasında sıkıştırılır. Birkaç dakika süren bu işlemde düz hale getirilen memeden görüntü alınır.  

Memede kitle bulgusu ile baş vuran hastalara tanı koymak için;

 •  35 yaşından altındalarsa sadece ultrason çekimi
 • 35 - 40 yaşın üzerindelerse hem ultrason hem de mamografi çekimi uygulanmaktadır. 
 • Kitlenin yapısı meme ultrasonu ve mamografi ile anlaşılamadıysa, kitleye biyopsi uygulanır. 

Memede ele kitle gelmesi durumunda tedavi edilmesi gereken tek hastalık, meme kanseridir.  İyi huylu tümörlere herhangi bi cerrahi müdahalede bulunulmasına gerek yoktur. Ancak; kitlenin çok büyük olması durumunda hasta rahatsızlık duyuyorsa cerrahi müdahaleye baş vurulabilir.

Meme Kanseri

Kanserli diğer adı ile habis kitleler, süt kanalları veya süt bezlerinden kaynaklanan kötü huylu kitlelerdir. Bu tip kitleler meme kanseri olarak tanımlanırlar. Meme kanseri, kadınlarda en sık görülen kanser türü olmaktadır. Erken teşhis edildiğinde ise tedaviye olumlu sonuçlar veren bir hastalıktır. 

Aşağıdaki faktörler meme kanserinin görülme riskini arttırmaktadır;

 • Doğum yapmamak,
 • emzirmemek,
 • ailede meme kanseri öyküsü bulunması,
 • sigara,
 • alkol,
 • erken adet görme,
 • menopoza geç girme,
 • uzun süre hormon kullanmış olmak