Memede Kitle Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Meme gerek kozmetik gerekse de fonksiyonel açıdan kadınlar için büyük önem taşımaktadır. Birçok kadın ergenlik çağından itibaren memelerinin görünümü, simetrileri ve büyüklükleri ile ilgilenmektedir. Ancak süt kanallarının bulunduğu meme dokusu günümüz kadınlarının birçoğunun kanser gibi ciddi hastalıklara yakalanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle gerek sosyal sorumluluk projeleri gerekse de sağlık kurumları meme kanseri konusunda toplumu bilinçlendirmek için yoğun çalışmalar gerçekleştirmektedir. 

Memede Kitle Nedir?

Doktorların tamamı insanların kadın ya da erkek fark etmeksizin vücutlarını iyi tanımaları ve herhangi bir değişiklik gözlemlediklerinde ise mutlaka doktora başvurmaları gerektiğini belirtmektedir. Bu durum özellikle meme dokusu için kadınlar açısından büyük önem taşımaktadır. Yetişkin kadınların her ay düzenli olarak meme dokularını elle muayene etmeleri gerekmektedir. Yaşanan herhangi bir değişiklik, hissedilen herhangi bir beze hiçbir hastalığın semptomu olmayacağı gibi meme kanseri gibi ciddi hastalıkların da belirtisi olabilmektedir. 

Memede kitle de meme kanserinin sık gözlemlenen belirtileri arasında yer almaktadır. Elle muayene sonuncunda belirlenen kitlelerin karakteristiği bu açıdan büyük önem taşımaktadır. 

Memede Kitle Nedenleri Nelerdir?

Meme dokusunda kitle gözlemlenmesinin meme kanseri dışında birçok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenler şu şekilde sıralanabilmektedir;

- Yağ bezesi

- Kist, abse oluşumu

- Fibrokistik meme problemi

- Süt kanallarının genişlemesi

- Daha önce biyopsi uygulaması gerçekleştirildi ise bu işleme bağlı lezyonlar

- Enfeksiyon

- Lipom

Meme dokusunda ya da koltuk altında hissedilen bezelerinin karakteristik yapılarının değerlendirilmesi için mutlaka bir doktora başvurulması gerekmektedir. Doktor; kitlenin yapısını birtakım test ve teknikler ile teşhis edecek ve tedavi ya da gözlem gereksinimi bulunuyor ise hastanın genel sağlık durumuna bağlı olarak planlamaktadır. 

Memede Kitle Belirtileri Nelerdir?

Meme dokusunda kitle hissedilmesi çeşitli hastalıkların belirtisi olabileceği gibi aynı zamanda memede kitle oluşumunun da çeşitli belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtiler şu şekilde sıralanabilmektedir;

- Meme görünümünde değişiklik

- İki meme arasında asimetri oluşumu

- Meme başı akıntısı

- Meme cildinde portakal kabuğu görünümü açığa çıkması

- Meme ucunda yanma hissi ve kaşıntı

Memede kist oluşumu ihmal edilecek bir problem değildir. Özellikle meme kanseri risk altında olan kadınların periyodik kontrollerini aksatmamaları gerekmektedir. 

Memede Kist Oluşumunda Kimler Risk Altında!

Meme kisti oluşumunun birtakım nedenleri bulunmaktadır. Özellikle bazı kadınlarda kist oluşumu çok daha fazla görülmektedir. Bu nedenle gerekli önlemlerin alınması ve mamografi ve ultrason gibi periyodik kontrollerinin aksatılmaması gerekmektedir. Memede kist oluşumu konusunda risk altında bulunan kadınlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

- Adet dönemi erken yaşta başlamış kadınlar

- Geç doğum yapan kadınlar

- Adet düzensizliği bulunan kadınlar

- Ailesinde meme kanseri ya da memede kitle bulunan kadınlar

- Hiç doğum yapmamış kadınlar

-Sürekli radyasyona maruz kalan kadınlar

- Daha önce meme kanseri yaşamış kadınlar

- Sigara ve alkol tüketen kadınlar

- Sağlıksız ve dengesiz beslenme alışkanlığı bulunan kadınlar

Memede Kitle Tanısında Hangi Aşamalar Yaşanır? 

Memede kitle gözlemlenmesi tüm kadınlarda endişeye neden olan bir problemdir. Her ay periyodik olarak uygulanan elle muayene sürecinde memede kitle gözlemlenmesi sonucunda ertelemeden mutlaka bir uzman doktora başvurulmalıdır. Memede kitle oluşumununun nedenleri, kitlenin karakteristik özellikleri ve kitle oluşumunun tedavi planlaması doktor tarafından ayrıntılı ve nitelikli bir şekilde yapılmaktadır. Memede kitle oluşumunun tanısında öncelikle hastanın genel sağlık durumu değerlendirilmektedir. Bunun yanı sıra ayrıntılı bir fizik muayene uygulanmaktadır. İleri teknoojik görüntüleme cihazlarından (ultrason, mamografi, dijital mamografi) faydalanılarak kitlenin konumu, büyüklüğü hakkında bilgiler edinilmektedir. Aynı zamanda kitle veya kitlelerin iç yapısının öğrenilmesi amacı ile de biyopsi gibi işlemlere ihtiyaç duyulabilmektedir.