Tiroid Nodülü Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Çeşitli hormon türleri salgılayan ve vücut fonksiyonları için hayati önem taşıyan tiroid bezi, boynun ön orta bölümüne konumlanmıştır. Tiroid bezi içinde nodül adı verilen kitlelere rastlanması toplumda çok sık rastlanılan bir durumdur. Özellikle kadınlarda görülmektedir. Tiroid nodülleri doktor mauyenesi ya da ultrason incelemeleri sırasında belirlenebilmektedirler. Tespit edilen bu nodüllerin büyük bir çoğunluğu iyi huylu nodüller olsa da aşırı miktarda hormon üretimi yapıp yapmadıkları veya kanser olup olmadıkları yinede incelenmelidir. 

Tiroid nodülü Nedir?

Tiroid nodülü, tiroid bezinde meydana gelen bölgesel şişliktir. Nodüller tek başına olabileceği gibi birden fazla da olabilirler. 

3 tip tiroid nodülü vardır;

  • sıvı içerek kistik nodüller
  • İyi huylu nodüller
  • Kanser

Tiroid Nodüllerinin görülme Sıklığı Nedir?

Türkiye iyot eksikliği etkisi içinde olan bir ülkedir. Bu nedenle coğrafi olarak tiroid nodüllerinin sık görülmesi beklenmektedir. Tiroid nodüllerinin toplumda görülme sıklığı -15'lerdedir.

Tirod nodüllerine kadınlarda daha sık rastlanmaktadır. 

Tiroid Nodülleri Tiroid Hormonunu Etkiler Mi?

Tiroid bezinde nodül olması her zaman tiroid hormonu bozukluğuna yol açmamaktadır. Ancak otonom sıcak nodüllerde, hipertiroidizm (aşırı hormon üretimi) görülmesi rastlanan bir durumdur. Bu durumda çok çalışan nodül aşırı miktarda hormon üretmektedir. Tiroid nodülünün hormon düzeyinde etkisi olup olmadığını araştırmak için hastaya bir takım testler yapılması gerekir. 

Tiroid Nodülünün Belirtileri Nelerdir?

Hastaların büyük çoğunluğunda nodülle bağlantılı semptomlara rastlanmamaktadır. Bazen büyük nodüller nefes darlığına veya yutkunma zorluğuna yol açabilmektedir. Nodül içinde kanama olması durumunda ise ağrı meydana gelebilmektedir. Tiroid nodülü bölgesel semptomların haricinde aşırı miktarda dormon üretilmesine de neden olabilmektedir. Böyle bir durum hastada yorgunluk, kilo kaybı, sinirlilik, terleme ve çarpıntı gibi şikayetlere yol açmaktadır. 

Muayene ve ultrasonografik incelemede şüpheli bulunan nodüllere mutlaka biyopsi yapılmalıdır. Tiroid kanserinin kesin tanısı ancak ultrasonografik ve biyopsi ile konulabilmektedir. Nodülün çapı, kistik özellikleri ve şeklinin düzenli olup olmaması hakkında detaylı bilgiler ultrasonografik incelemeden elde edilebilmektedir. Eğer kanser açısından şüpheli bulgular mevcutsa nodülden iğne biyopsisi alınır. 

Tiroid Nodülü Nasıl Tedavi Edilir?

Tiroid nodülünde tedavi nodülün türüne bağlıdır. Sintigrafik olarak ''sıcak'' gözlenen nodüller zararsız olmakta ve iyi huylu olarak değerlendirilmektedir. İyi huylu nodüllere müdahalede bulunulmasına gerek yoktur. Büyüme olup olmadığı tespit etmek açısından takip edilmesi yeterlidir. 

İyi huylu nodüller, hormon tedavisi ile de rahatlıkla kontrol altına alınabilimekte ve boyutları küçültülebilmektedir. 

Tiroid bezinden alınan örnekte kanser bulgusu mevcutsa tüm tiroid dokusu ameliyat ile alınmalıdır.