Meme Kanserinde Akıllı İlaç

Meme kanserinin erken tanısı kadar yeni tedavi yöntemlerinin de tedavi sürecinde etkili olduğu bilinmektedir. Kadınlarda en sık görülen kanser türü olan meme kanserinin tedavisinde akıllı ilaç denilen hedefe yönelik tedavi türü oldukça etkili olabilmektedir. Bu akıllı ilaçların kullanımıyla birlikte görülen kemoterapi sonrasında ileri evrelerdeki hastalara başarılı sonuçlar görülmektedir. Akıllı ilaçlar ile yan etkiler daha aza indirilmekte ve bu nedenle kullanım olanağı daha da artmaktadır. Meme kanseri tedavisinde akıllı ilaçlar hakkında merak edilen bilgileri derledik.

Meme Kanseri Akıllı İlaç Nedir?

Meme kanseri tedavisi için klasik kemoterapi ilaçları, ilaçla hormon tedavisi gibi yöntemlerin yanı sıra gelişen teknoloji ve yapılan birçok araştırmayla birlikte etkili akıllı ilaçlar gündeme gelmektedir. Hedefe yönelik akıllı ilaçlar, meme kanserinin ileri evrelerinde bile başarılı sonuçlar elde etmeye yardımcı olmaktadır. Kanserli hücreler büyüme ve yayılma özelliğine sahiptir ve akıllı ilaçlar bu kontrolsüz şekilde çoğalmayı engellemek amacıyla kullanılmaktadır.

Akıllı İlaçlar Meme Kanserinde Ne Kadar Başarılı

Akıllı ilaçların meme kanserinde kullanılabilecek farklı türleri bulunmaktadır. Bu akıllı ilaç türleri kanserin oluşum veya gelişim sürecine bağlı olarak seçildiğinde, tedavide başarılı olunmasına katkıda bulunmaktadır. Akıllı ilaçlar meme kanserinde hedefe yönelik çalışmakta ve kişiye özel olarak seçilmektedir. Meme kanserinin oluşumunda özellikle hormonlar rol oynamaktadır. Bu nedenle hormon terapisinde kullanılacak akıllı ilaçlar yararlı olabilmektedir.

Meme Kanserinde Akıllı İlaç Kimlere Verilir?

Akıllı ilaç tedavisi her kanser türünde geliştirildiği gibi meme kanserinde de kullanılmaktadır. Meme kanserinde akıllı ilaç yöntemi HER2 isimli büyüme sinyallerini algılayan reseptörü önlemeye yönelik geliştirilmiştir. HER2 reseptörü meme kanseri hastalarının sadece %25’inde pozitif olduğundan, sadece bu gruptaki hastalarda akıllı ilaç kullanılabilmektedir. Östrojen ve progesteron hormon reseptörleri pozitif olan hastalarda da akıllı ilaç kullanılmaktadır. Meme kanserinde kullanılan hormon tedavisi, akıllı ilaçlar ile birlikte kullanılabilmektedir. Akıllı ilaçların başka tedavi yöntemleri ile birlikte kullanılması meme kanseri tedavisinin başarı oranını yükseltmektedir.

Meme Kanserinde Akıllı İlaç Kullanımı Faydaları

Meme kanserinde akıllı ilaç kullanımının pek çok yönden faydası görülmektedir. Öncelikle bağışıklık sisteminin kanser hücrelerini tanıyıp ona karşı savaşmasına yardımcı olmaktadır. Normalde kanser hücreleri bağışıklık sisteminin görmeyeceği bir hale bürünüp, istedikleri gibi çoğalıp yayılmaktayken, akıllı ilaç kullanımıyla birlikte bu kanserli hücreler belirgin hale getirilip bağışıklık sisteminin de tedavi sürecinde etkili bir hale gelmesine yarar sağlamaktadır.

Aynı zamanda akıllı ilaçlar, ilettikleri sinyallerle kanser hücrelerinin büyümesini ve çoğalmasını önlemektedir. Kontrolsüz bir şekilde büyümeyi engelleyebilmesi, meme kanserinde akıllı ilaçların önemini vurgulamaktadır. Akıllı ilaçların bir diğer faydası da kanserli hücre içerisinde damar gelişiminin durdurulması ve kanserin büyümesinin bu şekilde engellenmesidir. Eğer kanserli hücre içerisinde damar gelişimi başlamışsa, akıllı ilaçlar ile bu gelişim de gerileyebilmektedir.

Meme kanseri tedavisinde akıllı ilaçlar ile birlikte kemoterapi veya radyasyon tedavilerinin uygulanması, tedavi sürecinde başarıyı etkilemektedir. Kemoterapi ve radyasyon tedavilerinin amacı kanserli hücreleri öldürmektir. Akıllı ilaçlar da bu öldürücü maddeleri direkt olarak kanser hücrelerine yönlendirip, sağlıklı hücrelerden uzak tutmaya yaramaktadır. Bazı akıllı ilaçlar da kanserli hücrelerin direkt olarak yok olmasına yarayabilmektedir. Meme kanseri, hormon bağımlı olabileceği için akıllı ilaçlar kanserin ihtiyaç duyduğu hormonun üretimini durdurarak kanserin beslenmesini kesmekte ve kanserin tümör oluşturmasını engellemektedir.

Meme Kanserinde Akıllı İlaç Yönteminin Zararları

Meme kanserinde akıllı ilaç yöntemi diğer ilaçlar gibi yan etkilere sahip olabilmektedir. Meme kanserindeki kemoterapi yöntemi kadar zararlı olmasa da vücutta oluşturduğu yan etkiler görülebilmektedir. Meme kanserinde akıllı ilacın yan etkileri;

  • İshal, kusma, mide bulantısı
  • Karaciğer problemleri,
  • Akne oluşturma,
  • Cilt kuruluğu,
  • Yüksek tansiyon,
  • Yaranın zor iyileşmesi olarak görülebilmektedir.

Akıllı İlaç Kanserin Hangi Evresinde Kullanılır?

Meme kanserinin tedavisinde akıllı ilaç kullanımı hastanın durumuna göre değişebilmektedir. Çoğunlukla ileri evrelerdeki meme kanserlerinde veya uzak noktalarda yayılım gösteren meme kanserlerinde akıllı ilaçlar kullanılmaktadır. Bazı durumlarda da cerrahi operasyon sonrasında, kemoterapi tedavisi ile birlikte de kullanılabilmektedir. Kanserde akıllı ilaç kullanılması kanserin türüne, hastanın sağlık durumuna bağlı olarak değişebilmektedir.

Akıllı İlaç Fiyatları

Akıllı ilaç fiyatları hangi akıllı ilaç türünün kullanılacağına, ilacın dozuna bağlı olarak değişmektedir. Akıllı ilaç fiyatları ve meme kanserinde akıllı ilaç tedavisi ile ilgili bilgi almak için Prof. Dr. Ömer Bender ile iletişime geçebilirsiniz.

Meme kanserinde akıllı ilaç ne demek?

Meme kanserinde akıllı ilaç, bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Akıllı ilaçlar hedefe yönelik ilaçlar olarak adlandırılmaktadır. Meme kanserinde bazı hastaların taşıdığı HER2 reseptörü gibi hedefleri özel olarak seçerek etkili olmaktadır. HER2 reseptörü meme kanseri hastalarının yaklaşık %25’inde bulunmaktadır. Bu grup hastalarda akıllı ilaç kullanılmaktadır.

Akıllı ilaç kemoterapi saç döker mi?

Akıllı ilaçların diğer meme kanseri tedavi yöntemlerine göre yan etkileri daha az olmaktadır.

Akıllı ilaç kansere iyi gelir mi?

Akıllı ilaçlar, kişiye uygun olup olmadığı araştırılarak ve değerlendirilerek kullanılmaktadır. Meme kanseri olan her hastada değil bazı kanser türlerinde etkili olduğu bilinmektedir.

Akıllı ilaç tümörü küçültür mü?

Akıllı ilaçların; tümörün yayılma özelliğini engelleme, tümörü küçültme, tümörün büyümesini engelleme gibi görevleri bulunmaktadır. Birkaç farklı türdeki ilacın meme kanseri hastası için uygun olanı kullanılmaktadır.

Akıllı ilaç neye göre verilir?

Akıllı ilaçlar, meme kanseri hastasının durumuna ve kanserinin büyüklüğüne, yayılımına ve biyolojik tipine göre yapılan değerlendirmeler sonucunda verilmektedir. Hastanın durumuna uygun bir şekilde kullanılmaktadır.