Büyükdere Cad. Latilokum Sok. No:2/3 Mecidiyeköy/İSTANBUL (Polis Karakolu Yanı)
Duktoskopi

Duktoskopi Nedir?

Duktoskopi İşlemi Nasıl Uygulanır? 

Duktoskopi meme süt kanallarının içinin mikroendoskoplarla görüntülenmesini sağlayan bir endoskopik muayene yöntemidir Duktoskopi işlemi dış çapı 0.55mm ve 1,1mm. olan iki farklı duktoskopi aleti kullanılarak yapılmaktadır. Sistem 6000 piksel görüntü kalitesi sağlamaktadır. Alete monte edilen bir soğuk ışık kaynağı alet içindeki fiberoptik lifler aracılığıyla ışığı ileterek süt kanalının içini aydınlatır. İçerinin görüntüsü fiberoptik lifler aracılığıyla monitöre aktarılarak süt kanalının içinin görüntülenmesi sağlanır.

 

Duktoskopi Kimlere Yapılmalıdır?

Duktoskopi meme başı akıntısı şikayeti olan hastalara yapılır. Meme başı akıntısına neden olan lezyonlar çok küçük boyutta oldukları için genellikle ultrason ve mamografi gibi meme görüntüleme yöntemleriyle teşhis edilemezler. Bu hastalarda duktoskopi uygulayarak meme başı akıntısının sebebi anlaşılır.

Duktoskopi Nasıl Yapılır?

İşlem lokal anestezi ile gerçekleştirilir. Meme başı uyuşturularak kişinin acı duyması engellenir. Akıntılı süt kanalının cilde açılan ağzı genişletilerek mikroendoskopla içeriye girilerek süt kanalları aletin sığdığı genişliğe kadar gidilerek incelenir.

 

                                                                             Duktoskpinin uygulama görüntüsü

Duktoskopi Ne Yarar Sağlar?

Duktoskopi sayesinde süt kanallarının içi gözle görülebilir. Meme başı akıntısının nedeni anlaşılır. Şüpheli görüntülerden biyopsi yapılabilir. Süt kanalının içi yıkanarak yıkama sıvısından sitolojik tetkik yapılarak kanser hücresi olup olmadığı araştırılabilir. Eğer ameliyat gerektiren bir hastalık saptanırsa, hastalıklı yeri ameliyatta bulabilmek için ameliyattan önce hastalıklı süt kanalı işaretlenebilir. En önemlisi bazı meme başı akıntıları ameliyatsız tedavi edilebildiği için gereksiz ameliyatlar önlenmiş olur.

Ameliyatla tedavi edilen bazı intraduktal papillomlar Dünyada ilk kez Prof. Dr. Ömer Bender’in buluşu olan “Endoskopik Papillomektomi” yöntemiyle ameliyatsız olarak, endoskopik yolla ofis şartlarında çıkartılabilmektedir.

Normal süt kanalının duktoskpola görüntüsü

  

Süt kanalının içinde gelişmiş intraduktal papillomların duktoskpola görüntüsü

İntraduktal papillomların ameliyatsız olarak duktoskopi ile çıkartılması

Duktoskopi İle Meme Kanseri Erken Teşhis Edilebilirmi?

Meme kanserleri %90 oranında süt kanalının duvarından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle meme kanserleri ultrason mamografi gibi görüntüleme yöntemleriyle saptanabilecek aşamaya gelmeden çok önce süt kanalının içinin görüntülenmesiyle teşhis edilebilir. Meme başı akıntısına neden olan meme kanseri duktoskopi sırasında süt kanalının içinin görüntülenmesiyle tanınabilir.

 

Meme kanserinin süt kanalı içinden duktoskopi görüntüsü (süt kanalının duvar yapısı kanser nedeniyle bozulmuş)

Duktoskopi Nerede Yapılmaktadır?

Duktoskopi işlemi ülkemizde 2005 yılından beri Prof.Dr.Ömer Bender tarafından uygulanmaktadır.

İLGİLİ KONULAR