Meme Hastalıkları

Kadınlarda en sık görülen kanser türü olan “meme kanseri” nedeniyle dünyada her yıl 5 milyon kadının meme kanseri tedavisi gördüğü bildiriliyor. Günümüzde meme kanseri cerrahi, radyoterapi ve kemoterapi ile tedavi ediliyor. Hastalığın erken teşhisi ise kadınların uzun ve sağlıklı bir yaşama sahip olmasını sağlıyor.

Kadınların yaşam kalitelerini olumsuz yönde etkileyen ve erken teşhis edilmediğinde önemli sağlık sorunlarına yol açan meme kanseri, milyonlarca kadının ortak derdi olarak biliniyor. Uzmanlar erken tanı ve tedavi sayesinde kadınların yaşam kalitesinin artacağını önemle vurguluyor. Amerika’da 2002 yılı istatistiklerine göre her yıl 220 bin yeni meme kanseri vakası tespit edilirken, dünyada her yıl 5 milyon kadının meme kanserinden tedavi gördüğü ifade ediliyor. “Doğru zamanda teşhis edilip tedavi uygulanırsa, hastaların uzun ve sağlıklı bir yaşam sürme şansı artıyor. Kadınların ve erkeklerin meme kanserinin tanısı, tedavisi konusunda aydınlatılması gerekliliğine inanıyoruz.”

Hastalığın Belirtileri

  • Memede ele gelen kitle,
  • Meme cildinde değişiklik, cildin içeriye çökmesi, kızarması, portakal kabuğu
  • görüntüsü olması,

  • Meme başının içeriye çekilmesi,
  • Kahve renkli kısmının genişlemesi, sağa, sola, yukarı veya aşağı dönmesi,
  • Meme başından kan veya akıntı gelmesi (40 yaş üstündekilerde önemli)
  • Koltuk altında lenf bezi büyümesi.
Meme Kanseri

Meme Kanseri

Memenin iki temel işlevi vardır. Bunlardan birisi yeni doğan bebeğin beslenmesi, diğeri ise karşı cins için cinsel çekicilik oluşturmasıdır.
Memenin Kanser Olmayan Tümörleri

Memenin Kanser Olmayan Tümörleri

1- Memede Kanser Riski Artışı Göstermeyen Değişiklikler, 2- Memede Kanser Riski Artışı Gösteren Değişiklikler...
Memede Kitle

Memede Kitle

Meme Ağrısı

Meme Ağrısı

Meme ağrısı kadınlarda en sık rastlanan yakınmadır. Hemen her kadın hayatının bir evresinde meme ağrısı ile yüzleşir. Meme ağrısı genel olarak nispeten genç kadınlarda (adet görmekte olan) görülür, görece olarak…
Meme İnfeksiyonu

Meme İnfeksiyonu

Memede ağrı, kızarıklık, bölgesel ısı yükselmesi, genel vücut ateşi artışı titreme, bazen deride sertlik ele gelmesi gibi bulgular ile ortaya çıkar. Koltuk altında ağrılı bir kitle gelişebilir.
Memede Fibrokistik Değişiklikler

Memede Fibrokistik Değişiklikler

Ağrı, yanma hissi ve memede kitlelerin ele gelmesi ile kendini gösteren fibrokistik değişiklikler, memede en sık görülen rahatsızlıkların başında geliyor. Yaklaşık tüm kadınların yarısı, hayatlarının bir döneminde fibrokistik değişikliklere bağlı…
Meme Ameliyatları

Meme Ameliyatları

Bu yöntem, yeri belirlenmiş ve çoğunlukla ele gelen sertlik (kitle)ya da oluşumlardan biyopsi yapılması amacıyla kullanılır. Bu yolla hem hastalığın tanısı konur hem de sertliğin tamamı çıkarılabilir.
Meme Başı Akıntısı

Meme Başı Akıntısı

Meme başı akıntılarının en sık saptanan nedeni (%30-50) intraduktal papillomlardır. İntraduktal papillomlar memenin süt kanallarının içinde gelişen küçük tümörcüklerdir.