Memede Akıntı ve Ağrı

Memede Akıntı ve Ağrı

Meme Ağrısı Nedir?

Meme ağrısı (mastalji) kadınlarda en sık rastlanan şikayetlerden birisi olup, hafif ya da şiddetli olabilen ve çeşitli sebeplere bağlı olarak meydana gelen bir durumdur.

Adet öncesi dönemde meydana gelen, ortalama 4-5 gün kadar süren gerginlik, dolgunluk hissinden başlayıp, kadının günlük yaşamlarını etkileyecek kadar şiddetli meme ağrısı şeklinde de ortaya çıkabilmektedir.

Meme Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

Adet dönemine bağlı olarak meydana gelen meme ağrılarından bağımsız niteliğe sahip meme ağrılarının sebeplerini şu şekilde sıralayabilmekteyiz;

 • Meme yapısında meydana gelen yapısal değişiklikler
 • Vücutta yaşanan hormonal değişimler
 • Östrojen içeren ilaç kullanımı
 • Daha önce geçirilmiş olan meme ameliyatı
 • Sigara kullanımı ve stresli yaşam
 • Göğüs veya boyun kaslarından kaynaklanıp meme bölgesine yansıyan ağrı durumları
 • Psikolojik sebepler
 • Memede bulunan algılayıcı reseptörleri uyararak ağrıya sebep olan “metilksantin” adı verilen kimyasal madde içeren çay, kahve, çikolata, kolalı içecekler gibi besinlerin tüketilmesi, memede ağrıya sebep olabilmektedir.
 • Aşırı miktarda, doymuş yağlar bakımından zengin yiyecekler tüketilmesi
 • Vücut için gerekli ve önemli nitelikte bazı yağ asitlerinin eksik alınması
 • Uygun olmayan sütyen kullanımı

Meme ağrısının kanserle ilişkisi, yok denecek kadar az olmaktadır. Meme ağrısı şikayeti bulunan kişilerin, mutlaka meme cerrahisi uzmanları tarafından muayene edilmesi gerekmektedir.

Meme Ağrısı Tedavisi

Meme ağrısı durumlarında, detaylı tetkikler gerçekleştirilmekte ve meme ağrısının nedeninin kesin olarak tespit edilmeye çalışılır.

Östrojen içeren ilaçların kullanımı, meme ağrılarına sebep olabilmektedir. Bu doğrultuda östrojen içeren ilaçların veya memede ağrıya sebep olabilen ilaçların kullanımının bırakılması da meme ağrısı tedavisinde önemli bir yere sahiptir.

Düşük yağ ve yüksek karbonhidrat içeren diyetler uygulanarak meme ağrılarının azalması sağlanabilmektedir.

Çay, kahve, çikolata, kakaolu gıdalar ve kolalı içecekler kısıtlanarak ağrıların azalması sağlanabilmektedir.

Meme ağrısında basit ağrı kesiciler ve ödem çözücü ilaçlar ve bazı bitkisel kaynaklı ilaçlar etkili olabilmektedir. Bunlardan sonuç alınamadığı taktirde hormon ilaçları kullanılabilmektedir.

Memede Akıntı Nelerdir?

Hamileliğin son dönemleri ve emzirme dönemi dışında meme ucundan akıntı gelmesi normal olmayan bir durum olup meme başı akıntısı olarak adlandırılmaktadır 

Meme başı akıntıları çoğunlukla hormonal nedenlerle veya bazı ilaçların yan etkisi olarak ortaya çıkan iyi huylu akıntılardır. Bunlara fizyolojik meme başı akıntıları denmektedir. Fizyolojik meme başı akıntıları genellikle her iki memeden, bir memenin birden fazla süt kanalından ve memeyi sıkınca gelirler. Genellikle anne sütü üretimini uyaran prolaktin hormonunun artmasıyla oluşmaktadır. Bu akıntıların rengi genellikle süt renginde olmakta, daha nadir olarak sarımsı, yeşilimsi veya kahverengi renkte olmaktadır.

Hipotiroidi bazı kadınlarda meme başı akıntısı oluşmasına neden olabilmektedir.

Ayrıca bazı ilaçlar yan etki olarak meme başı akıntısına neden olabilmektedir. (Bazı mide ilaçları, bazı hipertansiyon ilaçları, depresyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar, bazı doğum kontrol ilaçları, amfetamin, marihuana gibi)

Doktorları ve hastaları asıl endişelendiren akıntı şekli patolojik meme başı akıntısı dediğimiz, meme içindeki anormal bir durumun veya meme kanserinin habercisi olabilecek akıntı şeklidir.

Patolojik meme başı akıntıları tek memeden, tek memenin tek bir kanalından ve memeyi sıkmadan kendiliğinden gelerek genellikle iç çamaşırına leke yaparak ortaya çıkan akıntılardır. Renginin kanlı veya su gibi şeffaf ya da idrar renginde şeffaf olması patolojik bir meme lezyonu olma olasılığını arttıran bir bulgudur.

Patolojik nitelikte olmayan meme başı akıntıları, genellikle her iki memeden meydana gelen akıntılar olmaktadır. Tek taraflı ve kendiliğinden meydana gelen meme başı akıntıları, memenin kendisinden kaynaklı bir durumun ya da patolojik bir durumun habercisi olabilmektedir.

Meme Kanseri Açısından Memede Ağrı ve Akıntı

Meme kanserinde ağrı genellikle söz konusu olmamaktadır. Ancak, meme başı akıntısı bazen meme kanserinin tek belirtisi olarak ortaya çıkabilmektedir.

Memede tek taraflı ve memeyi sıkmadan kendiliğinden gelen akıntılar, renkleri kanlı veya su gibi renksiz ve şeffaf ise, meme kanserinin en önemli belirtisi olarak kabul edilmektedir.