memede-her-kitle-kanser-degildir

Memede İyi Huylu Kitle Saptanması

Memede kitle oluşması yaygın görülen bir durumdur. Ancak bu kitlelerin büyük çoğunlu iyi huylu olmakta yani kanser olmamaktadır.

İyi Huylu Kitle Nedir?

İyi huylu kitlelerin bir çok türü vardır ve nedenleri de birbirinden farklı olabilmektedir. Memede en yaygın olarak görülen zararsız, iyi huylu büyüme fibrokistlerdir. Fibrokistler memede kitle ve hassasiyete neden olurlar. Genellikle regl döneminde hassasiyetin artması gibi bir belirti gösterirler. 

Fibroadenom, memede meydana gelen küçük bir tümördür. İyi huylu bir tümör olup, meme kanseri ile ilişkisi bulunmamaktadır. Çoğunlukla ergenlik çağındaki genç kızlarda görülmekle birlikte; her yaşta karşılaşılabilirler. Meme kistleri, içi sıvı dolu kitlelerdir. Yap dokusu nekrozu, travmaya bağlı olarak oluşan ve kendiliğinden geçme eğilimi gösteren düzensiz ve sert kitledir. Lipoma, yağ dokusu büyümesidir. Tedavi gerektirmemektedir.

İyi Huylu Kitlenin Nedenleri

Memede iyi huylu kitlelerin meydana gelmesinin en çok karşılaşılan nedeni hormonal değişiklikler olmaktadır. Hormonal değişiklikler genellikle aylık regl dönemi ile ilgili olmakla beraber, ergenlik ve menopoz dönemlerinde de görülebilmektedir.

Memede iyi huylu kitle görülmesinin diğer nedenleri şu şekildedir; 

  • meme iltihabı 
  • meme ucunda akıntı
  • süt kanallarının şişmesi
  • yaralanma
  • daha önce geçirilmiş cerrahi müdahalelere bağlı görülen travmalar

İyi Huylu Kitlenin Tedavisi Var mıdır?

Elle muayene sırasında memede herhangi bir değişiklik ve kitle fark edilmesi durumunda mutlaka cerraha baş vurulmalıdır. Gerekli testlere dair yönlendirme cerrah tarafından yapılacaktır. 

Meme röntgeni anlamına gelen mamografi, meme kanserinde en yaygın kullanılan tanı yöntemidir. Meme dokusundan daha iyi görüntü sağlayabilmek için meme iki metal arasına sıkıştırılacak şekilde bir pozisyona getirilir. Memedeki kitlenin nedeninin mamografi ve ultrason ile anlaşılamaması durumunda kitleye biyopsi yapılarak örnek alınır ve nedeni kesin bir şekilde incelir.

Memede tespit edilen kitleye iyi huylu teşhisi konmuşsa tedaviye gerek yoktur. Ancak kitlenin büyük olması durumunda verdiği rahatsızlıktan ötürü bazı hastalar kitlenin cerrahi operasyon ile alınmasını tercih edebilmektedir.

Memede iyi huylu kitleye bağlı gelişen ağrıları hafifletmek için ılık banyo, ısıtıcı pedler, buz torbaları, ağrı kesici jeller ve losyonlar tercih edilmektedir.

Memedeki içi sıvı dolu kistlerin ise; zaman zaman iğne ve şırınga ile içindeki sıvı çekilebilmektedir. Sıvı çekildikten sonra genellikle kitle yok olmaktadır.