Meme Başı Akıntısı Sebepleri Nelerdir?

Meme Başı Akıntısı Sebepleri Nelerdir?

Meme başı akıntısı dünya genelinde kadınlarda sık karşılaşılan bir meme şikayetidir. Meydana gelişi  pek çok farklı nedene bağlı olan, meme başı akıntısının görüldüğü kadınlarda gerekli kontrollerin vakit kaybetmeden yapılması  gerekmektedir. Bunun nedeni meme başı akıntılarının ciddi sağlık sorunlarına ilişkin bir belirti olabilme ihtimalidir.  Uzmanlar özellikle farklı hastalıkların habercisi niteliğinde olabilen meme başı akıntısı için gerekli kontrollerin vakit kaybedilmeden yapılması konusunda kişileri uyarmaktadırlar.

Literatürde meme başı akıntısı; hamilelik ve emzirme dönemleri haricinde kadınların meme ucundan farklı rengi ve görüntüde sıvıların aralıklarla ya da devamlı olarak gelmesi olarak tanımlanmıştır. Meme başı akıntıları her zaman ciddi bir hastalığın habercisi olmayabilir.  Kadınlarda adet döngüsüyle birlikte gerçekleşen hormonal değişimlerin etkisi ile de meme başı akıntıları gerçekleşebilir. 

Meme Başı Akıntısı Sebepleri Nelerdir?

Meme ucu akıntıları hamilelik ve emzirme dönemlerinde olağan olarak meydana gelebilmektedir. Meme başı akıntısı nedenleri altında pek çok farklı etken yatmaktadır. Meme başı akıntıları, meme kanseri ile ilişkili olabildiği gibi kanser dışı bazı meme hastalıkları ve bazı hormonal dengesizliklerle ilgili olabilmektedir. 

Araştırmalara göre meme başı akıntısı için tespit edilmiş nedenler;

  • Memedeki süt kanallarında genişleme yaşanması,
  • Memede fibrokistik sorunların ortaya çıkması,
  • Travmaya yol açan harici etkenlerin oluşması,
  • Süt kanalında meydana gelebilen iyi huylu tümör (İntraduktal papillom) oluşumu,
  • Meme çevresinde ve içinde enfeksiyon oluşumu,
  • Meme ucunda çatlama meydana gelmesi,
  • Meme kanseri şeklindedir. 

Bu gibi sorunlar ve gelişimler kadınlarda meme ucundan akıntı meydana gelmesine neden olabilmektedir. Bunlardan bazıları önemsiz olabilirken bazıları ise ameliyat gerektirebilmekte bazıları ise meme kanseri belirtisi olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle de meme başı akıntısı görülen kadınlarda, bu akıntının hangi nedenle meydana geldiğinin mutlaka gerekli tıbbi tetkikler ile tespit edilmesi çok önemli bir konudur.

Meme başı akıntısı olanlarda gecikmeden tanı konulması önemlidir. Mamografi, Ultrasonografi  ve meme MR’ı meme başı akıntılarının teşhisinde çok doğru bilgi vermeyebilmektedir.  Bu nedenle meme süt kanallarının içini gösteren DUKTOSKOPİ yöntemi çok yararlı olmaktadır. 

Meme Başı Akıntısı Nedeni Nasıl Teşhir Edilir?

Meme başı akıntısına neden olan lezyonlar boyut olarak çok küçük boyutlu oldukları için klasik görüntüleme yöntemleriyle teşhis edilmesi zor olabilmektedir. Günümüzde meme hastalıklarının tanısında kullanılan ‘Mamografi’, ‘MR’ ve ‘Ultrasonografi’ gibi görüntüleme yöntemleri  önemli bilgiler veriyor olsa da meme ucu akıntısının nedenini kesin olarak yapamamaktadır.  Ancak modern tıp teknolojisindeki gelişmeler eşliğinde üretilen mikroendoskopi  aletleri  (DUKTOSKOPİ) sayesinde akıntı olan süt kanalının içi endoskopik olarak görüntülenebilmekte ve meme başı akıntılarının nedenleri kesin olarak saptanabilmektedir.

Duktoskopi ile Meme Başı Akıntısı Nedeni Teşhisi

Meme başı akıntısının teşhisi için uzmanlar tarafından ‘Duktoskopi’ işlemi uygulanmaktadır. Bu işlem temel olarak meme içerisindeki süt kanallarının iç kısmının doğrudan görülebilmesine yardımcı olan ‘mikroendoskopik’ tekniktir. Bu teknik sayesinde memedeki çok ince olan süt kanallarının içinden görüntü alınabilmesi mümkündür. Bununla birlikte kadınların meme süt kanallarının iç kısmında mevcut olan lezyonlara ilişkin biyopsi de tam tanı için uygulanabilir.

Duktoskopi tekniği ile yapılan incelemeler neticesinde meme başı akıntısı nedenleri hemen hemen tam olarak tespit edilebilmektedir. Bununla birlikte meme ucu akıntısının ortaya çıkışına yol açan ana etkenin tespit edilmesi amacı ile kullanılan Duktoskopi tekniği, aynı şekilde söz konusu meme ucu akıntısına neden olan ana etkenin tedavisi amacı ile de kullanılabilmektedir. Ancak daha ileri seviyedeki nedenlerin mevcut olması durumunda bazen cerrahi müdahale de gerekli olabilmektedir. 

 

Meme başı akıntısı ile alakalı olarak daha fazla bilgi almak isterseniz, ilgili linke tıklayabilirsiniz.
İlgili link: www.dromerbender.com/meme-basi-akintisi