meme-kanserinin-evrelendirilmesi-stage

Meme Kanserinin Evrelendirilmesi (Stage)

Meme kanserinin evrelenmesi, kanserin ne kadar yayıldığını ve ilerlediğini değerlendiren bir süreçtir. Meme kanserinin tedavisi, hastalığın içinde bulunduğu evreye (stage) göre planlanır. Evreleme için 3 temel faktör göz önüne alınır.

  1. Tümörün boyutu
  2. Lenf düğümlerine atlayıp atlamaması
  3. Diğer organlara atlayıp atlamamış olması

Meme kanserinin tedavisi planlanırken en az evre kadar önemli olan diğer bir konu kanserin biyolojik davranışını gösteren tümör tipi tayinidir.

Östrojen Reseptörü, Progesteron Reseptörü, CerbB2 ve Ki67 sonuçlarına bakarak tümörün agresiflik derecesi belirlendikten sonra buna göre tedavi düzenlenmesi gerekmektedir.

Evre 0 (Stage 0)

Evre 0, Duktal Karsinoma İn Situ safhasında tümör henüz kanalın dışına çıkmamıştır. Çevredeki yağ dokusuna, lenf bezlerine veya diğer organlara yayılmamıştır. Tümör daha oluşum göstermemiştir. Ancak görüntüleme yöntemleri aracılığı ile tanı konulur. Karsinoma in situ, kanser hücrelerinin meme kanallarında veya lobüllerinde başladığı ancak bu hücrelerin sınırlı bir alanda kaldığı bir durumdur. Meme kanserinin bu erken evresi, tedavi edildiğinde genellikle tamamen iyileştirilebilir. Tedavi edilmediği zaman ileri evrelere doğru geçiş başlayabilir.

 

meme-kanseri-evreleri-nelerdir

 

Evre I (Stage I)

Meme kanserinde tümörün çapı 2 cm den küçüktür ve koltuk altındaki lenf düğümlerine sıçramamıştır. Kanser, sınırlı bir bölgede yayılım göstermiştir. Diğer meme dokularına veya organlara yayılmamıştır. Erken teşhis edilen bir aşamadadır. Meme kanserinin 1. evresi, genellikle başarılı bir şekilde tedavi edilebilen bir evredir. Bu aşamadaki tedavi seçenekleri, hastanın genel sağlık durumuna bağlı olarak değişebilir.

Evre II (Stage II)

Meme kanserinin 2. evresinde tümör çapı 2 cm den büyük fakat 5 cm den küçüktür ve/veya tümörün çapı 2 cm den küçüktür ama koltuk altı lenf bezlerine sıçramıştır. Fakat koltuk altındaki lenf düğümleri birbirlerine yapışık değildir. Kanser, meme dokusunda daha büyük bir alanı etkileyebilir, ancak çevre dokulara veya göğüs duvarına henüz yayılmamıştır. Lenf düğümlerine de hafif veya orta derecede yayılmış olabilir. Tedavi seçenekleri yine hastaya göre farklılaşabilir ve lumpektomi (memenin bir kısmının çıkarılması), mastektomi (memenin tamamen çıkarılması), radyasyon terapisi, kemoterapi uygulanabilir. Tedavi sürecinin detaylı takip edilmesi gerekir.

 

meme-evresi-ne-demek

 

Evre III (Stage III)

Meme kanserinin 3. evresinde tümör fazlaca büyümüş ve yakınlardaki dokulara, lenf düğümlerine yayılmıştır. Tedavide cerrahi, radyasyon terapisi, kemoterapi, hormon terapisi gibi kombinasyon işlemler uygulanabilir. Bu safha ikiye ayrılır.

Evre III A (Stage III A)

Tümörün çapı 5 cm den büyüktür veya koltuk altındaki lenf düğümleri birbirilerine yapışıktır.

 

2-evre-meme-kanseri-nedir

 

Evre III B (Stage III B)

Tümörün çapı ne olursa olsun meme derisine veya meme altındaki kaslara sıçramıştır veya internal lenf düğümlerine (meme iç tarafında yer alır) sıçramıştır.

Evre IV (Stage IV)

Meme kanseri, meme bölgesi dışındaki lenf düğümlerine veya kemik, akciğer gibi diğer organlara sıçramıştır. Meme kanserindeki en son aşamayı ifade eder. Meme kanseri 4. evre olarak sınıflandırıldığında, tedavi daha karmaşık ve iyileşme olasılığı daha düşüktür. Tümörün boyutu bu evrede farklı olabilir ancak meme dokusunun da ötesinde lenf düğümlerine, diğer organlara da yayılmıştır. Tedavi seçenekleri 4. evre meme kanserinde genellikle hastanın yaşam kalitesini iyileştirmek ve kanseri kontrol altına almak, yavaşlatmak için kullanılır. Cerrahi tedavi sınırlı olabilir. Kanserin tamamen iyileştirilmesi zor olabilir.