19 Mayıs Cad. Nova Baran Plaza No:4 Echomar 1.kat Şişli İstanbul
Meme Kanserinin Erken ve Geç Dönem Belirtileri

Meme Kanserinin Erken ve Geç Dönem Belirtileri

Meme kanseri her hastada farklı biçimde semptomlara neden olabilmektedir. Bu semptomların ortaya çıkış süreci ve şiddeti farklılık gösterebilmektedir. 

Meme kanserinde görülen en yaygın belirti, elle muayene esnasında hissedilen kitledir. Birçok hasta elle muayene sırasında kendilerinin tespit ettikleri kitle nedeniyle doktora baş vurmaktadır. 

Meme kanseri belirtilerinin henüz ortaya çıkmadığı esnada gerçekleştirilecek müdahale ile meme kanserinin hayati risklerini önlemek mümkündür. Bu nedenle meme kanserinin erken ve geç belirtilerini tanımak oldukça önemlidir.

Memedeki Her Kitle Kanser Değildir!

Elle muayene esnasında hissedilen her kitle kanser değildir. Memede hissedilen kitlelerin çoğu zararsız fibrokistler olmaktadır. Özellikle regl öncesi dönemde yoğun olan meme dokusunda bu tip kitlelere rastlanma ihtimali yüksektir. Bu nedenle nitelikli bir meme muayenesi yapmak için reglin bitiminden sonra 3 - 4 gün kadar beklemek gerekir. 

Meme Muayenesine Ne Zaman Başlanmalı?

Meme kanseri kadınlarda en sık karşılaşılan kanser türüdür. Erken teşhis edildiği takdirde tedavi sonuçları yüz güldürücü olmaktadır. Bu nedenle kadınların meme yapılarını tanımaları ve meme kanseri konusunda bilinçlenmeleri gerekmektedir. 

Meme kanseri için en büyük risk grubunu 40 yaş üzeri kadınlar ve ailede (anne ve/veya kız kardeş) meme kanseri öyküsü bulunan kadınlar oluşturmaktadır. 40 yaşından sonra her kadın yılda bir defa aksatmadan mamografi çektirmelidir. Ailede meme kanseri öyküsü bulunanlar ise kontrollere daha erken başlamalıdır.