Memede Akıntı ve Ağrı Tedavisi

Memede Akıntı ve Ağrı Tedavisi

Meme ağrısının en sık belirlenen nedeni adet döngüsünü düzenleyen hormonların neden olduğu ağrıdır. Bu hormonal değişiklikler, adet döngüsünün başlamasından birkaç gün önce her iki meme bezinde ağrı hissi yaşatabilektedir. Adet döngüsüne bağlı meme ağrısı genellikle meme kanseri veya diğer ciddi problemlerle ilişkili değildir.

Adet döngüsü ile ilişkili olmayan meme ağrıları da yaşanabilmektedir. Bu ağrıya genellikle meme bağ dokusundan, göğüs kaslarından, omurganın bazı bozukluklarından kaynaklanmakta veya diğer organ sistemleri (göğüs ağrısı, kalp ağrısı, mide ekşimesi) nedeniyle meme dokusu dışındaki diğer problemler neden olabilir.

Testler sonucunda doktorunuz ağrının nedenini araştırır. Östrojen içeren ilaçlar kullanılırken ağrı olabileceğinden, bu ilaçların kesilmesi olasılığı düşünülebilir. Meme bezlerinde döngüsel ağrıyı azaltmak için diyetteki bazı değişiklikler de yararlı olabilir, örneğin, kafein alımını sınırlamak, yağ oranı düşük ve karbonhidrat oranı yüksek bir diyet bazı kadınlarda ağrıyı azaltabilir. E vitamini veya çuha çiçeği yağı gibi bazı besin takviyelerinin de meme ağrısını hafiflettiği gösterilmiştir, ancak ne yazık ki bu gözlemi destekleyen bilimsel bir kanıt yoktur.

Memedeki bezler herhangi bir sorun veya hastalık olmadan salgı ürettiğinden, çoğu kadın meme başını sıktığında az miktarda sarımsı, yeşilimsi veya kahverengimsi akıntı meydana gelebilir. Bu akıma fizyolojik akıntı denir ve endişelenilmez. Fizyolojik sekresyonlar kanlı değildir.

Meme ucundan kendiliğinden yani memeyi sıkmadan gelen iç çamaşırına leke yaparak farkedilen kanlı veya su gibni şeffaf akıntı memede normal olayan bir durum olduğunun veya meme kanserinin habercisi olabilir.

Meme ucu akıntısı olan kadınlar meme cerrahı tarafından muayene edilmeli ve mamografi veya ultrason çekilmelidir. Ancak unutulmaması gerekir ki bu görüntüleme yöntemleri meme başı akıntısının nedenini belirlemekte genellikle yetersiz kalmaktadır.

Meme başı akıntısının nedenini belirlemede en başarılı yöntem süt kanalının içini gözle görmemizi sağlayan DUKTOSKOPİ yöntemidir.

Meme Derisi Değişiklikleri

Deri problemleri meme başında veya çevresindeki meme cildinde meydana gelebilir. Ciltte kaşınma, soyulma, şişme, kızarma renk değişikliği veya ciltte içeri çekilme şeklinde olabilir. Birkaç gün içinde kendiliğinden geçmeyen değişiklikler bir meme cerrahı tarafından değerlendirilmelidir. Memenin derisindeki değişikliklerin bir kısmı nadir görülen bir meme kanseri türünün belirtisi olabilir. Meme cildinizde bu bozukluklar varsa, doktorunuz bir mamografi, ultrasonografi veya biyopsi önerebilir.

Meme ağrısı (mastalji) her yaşta kadınlarda görülebilen bir semptomdur. Meme ağrısı, adet ve adet dışı dönemlerle ilişkili olabilir. İki durumda da tedavi edilebilmesi için araştırılmalıdır. Her iki ağrı türü de bir memede, veya her iki memede birden bulunabilir. Memenin tamamında veya sadece memenin bazı kısımlarında ortaya çıkabilir.

Adet dönemiyle ilgili olan meme ağrıları genellikle menstrüasyondan önceki bir hafta içinde hissedilir ve menstrüasyonla birlikte kaybolur. En sık 30-40 yaşlarında görülür. Hormon tedavisi alan kadınlarda da ağrı olabilir. Ağrının kesin nedeni bilinmemekle birlikte, yumurtlamadan sonraki meme bezindeki hücresel değişikliklerin gerginlik ve ağrıya neden olduğuna inanılmaktadır.

Hormonal Meme Ağrısını Azaltmak İçin Neler Yapılabilir?

Ağrı kesici almayı azaltmak veya durdurmak mümkün değilse, GLA (gamma-linolenik asit) yağ asidi içeren çuha çiçeği yağı kullanmak, kahve ve çikolata alımını azaltmak, yeterli sebze ve meyve tüketmek ve memeyi tamamen kavrayan, destekleyen bir sütyen kullanmak yararlı olabilir.

Ağrı çok fazla olduğunda, bir grup antienflamatuar ilaçlar yardımcı olabilir. Östrojeni baskılayan ilaçlar daha şiddetli ağrı durumlarında yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bu ilaçların yan etkileri olduğundan, yalnızca uzun süreli ve şiddetli ağrı durumunda kullanılmaları uygun olur.

Meme Ağrısı Meme Kanseri Belirtisi Olabilir mi?

Meme kanseri ağrılı değildir. Ancak memede yeni ve sürekli bir ağrı varsa bir meme cerrahına danışmak en iyisidir.

Burada önemli olan, eğer ağrı ile birlikte gelişmekte olan bir kanser varsa, gözden kaçırılmamasıdır. Meme ağrısı olduğuna inanılan bazı ağrılar, diğer organlardaki önemli hastalıkların bir işareti olabilir ve bu hastalığın erken aşamalarında teşhis ve tedavisi için bir doktora görünebilirsiniz.

 

Meme başı akıntısı ile alakalı olarak daha fazla bilgi almak isterseniz ilgili linke tıklayabilirsiniz.
İlgili link: www.dromerbender.com/meme-basi-akintisi