19 Mayıs Cad. Nova Baran Plaza No:4 Echomar 1.kat Şişli İstanbul
Meme Başı Akıntısı

Meme Başı Akıntısı

Meme başı akıntısı ciddi hastalıkların belirtisi olabileceği gibi aynı zamanda hormonal değişimler sonucunda açığa çıkan bir semptom da olabilmektedir. Günümüzde pek çok kadın meme başı akıntısı problemi yaşamaktadır. Meme başı akıntısı problemi yaşayan kadınların ertelemeden bir uzman doktora başvurmaları önerilmektedir.

Meme Başı Akıntısı Nedir? 

Hamile veya emzirme döneminde olmayan kadınların meme başından farklı renkte ve görüntüde sıvıların sürekli veya aralıklı olarak gelmesine meme başı akıntısı denir.

Meme başı akıntısı farklı nedenler ile açığa çıkabilen bir problemdir. Süt verme dönemi dışında meme ucundan sıvı gelmesi olarak tanımlanan meme başı akıntısı problemi; kadınları ciddi derecede tedirgin etmektedir. Meme kanseri gibi önemli bir hastalığın belirtileri arasında bulunan meme başı akıntısının tanı ve teşhis sürecinde değerlendirme sürecine; kadının yaşı, genel sağlık öyksü, menstrual döngüsü ve doğum öyküsü de dahil edilmektedir. Bununla birlikte aynı zamanda meme ucundan gelen sıvının hangi dönem veya dönemlerde görüldüğü ve hangi renk olduğu de meme başı akıntısı hakkında nitelikli bilgiler elde edilmesini sağlamaktadır.

Hangi Durumlarda Görülür?

 • Sadece tek bir memeden geliyor ise meme kanseri konusunda ciddiye alınmalıdır. Meme ucundaki akıntının her iki memeden gelmesi ise sistemik bir problemin sonucu olarak açığa çıkabilmektedir.
 • Meme başı akıntısı; memenin sıkılması ile birlikte yaşanıyorsa bu durum normal karşılanabilmektedir. Ancak kendiliğinden geliyor ise mutlaka gerekli tetkikler nitelikli bir şekilde uygulanmalıdır.
 • Meme başından gelen akıntı kanlı ise bu durum meme kanseri ile ilişkilendirilebilmektedir. Meme ucundan gelen akıntı kötü kokulu ve irinli ise bu durum meme iç dokusunda oluşan bir abzeden kaynaklanıyor olabilmektedir.

Hangi Sıklıkla Görülür?

Meme hastalığı nedeniyle hastanelere başvuran hastalar arasında meme başı akıntısı %5 - 8 oranında görülmektedir. En sık rastlanan şikayet memede ağrı daha sonra memede kitle ve üçüncü sırada meme başı akıntısı şikayetine rastlanmaktadır.

Meme başı akıntısı genellikle iyi huylu nedenlere bağlı olarak ortaya çıkarlar. Ancak oranında meme kanserinin erken bulgusu olarak meme başı akıntısı gelişebileceği için hastalar tarafından ihmal edilmemesi gereken ve doktorlar tarafından dikkatle araştırılması gereken bir durumdur.

meme kanseri sıkça sorulan sorular

İstanbul'daki kliniğimizde meme başı akıntısı problemi hakkında ayrıntılı  bilgi almak için arayınız 0 212 274 50 60 

Gsm : 0 532 234 28 58


Adres : 19 Mayıs Cad. Nova Baran Plaza No:4 Echomar 1.kat Şişli İstanbul

Meme Başı Akıntısı Neden Olur?

Günümüzde meme başı akıntısının birçok farklı nedeni tespit edilmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda meme başı akıntısının meme kanseri ile yakından ilişkili olmasının yanı sıra fizyolojik değişimlerin de meme başı akıntısına neden olduğu bilgisi açığa çıkmaktadır. 

Meme başı akıntısının nedenleri şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Süt kanallarının genişlemesi
 • Fibrokistik problemin var olması
 • Memede yaşanan travmatik olaylar
 • İntraduktal papillom (süt kanalında görülen iyi huylu tümörler)
 • Enfeksiyona bağlı durumlar
 • Meme ucunun çatlaması
 • Meme kanseri

Nasıl Teşhis Edilir?

Meme başı akıntısının oluşmasına neden olan lezyonlar genellikle çok küçük boyutta olduklarından görüntüleme yöntemleriyle teşhis edilmeleri oldukça zordur. Mamografi, Ultrasonografi ve MR kıymetli bilgiler verebilir. Ancak bu bilgiler kesin tanı konulması için yeterli olmayabilirler.

Meme başı akıntısında en önemli tanı yöntemi, süt kanallarının içinin direkt olarak gözle görülmesini sağlayan bir mikroendoskopik yöntem olan DUKTOSKOPİ işlemidir. Bu yöntem sayesinde çok ince olan süt kanallarının içi gözle görülebilir. Kanalların içindeki lezyonlardan biyopsi alınabilir. Süt kanallarının içi yıkanarak yıkama sıvısında kanser hücresi aranması (sitoloji) yapılabilir. Eğer başarılı bir DUKTOSKOPİ incelemesi yapılabilirse meme başı akıntısının nedeni büyük oranda teşhis edilir. DUKTOSKOPİ ülkemizde 2005 yılından beri Prof. Dr. Ömer Bender tarafından uygulanmaktadır.

Meme başı akıntısı

Teşhis dışında, DUKTOSKOPİ tedavi amacıyla da kullanılabilir. Meme başı akıntılarının en sık rastlanan nedeni olan intraduktal papillomlar, Dünyada ilk kez Prof. Dr. Ömer Bender’in buluşu olan yöntemle ameliyatsız olarak tedavi edilebilmektedir.

Bu yöntem sayesinde bazı intraduktal papillolar endoskopik olarak (ameliyatsız)süt kanalı içinden çıkartılabilmektedir.

Meme Başı Akıntısında Şikayetler

Meme başı akıntısı klinik bulgularına göre iki başlık altında değerlendirilir. meme başı akıntısı

1-Fizyolojik (benign, iyi huylu) meme başı akıntıları: Genellikle iyi huylu nedenlere bağlı olarak oluşur. Her iki memeden ve bir memedeki birden çok sayıda kanaldan olan akıntılardır. Çoğunlukla kendiliğinden değil, meme başının sıkılmasıyla gelir. Rengi beyaz süt renginden sarı, kahverengi, yeşil ve siyaha kadar değişiklik gösterebilir.

2-Patolojik meme başı akıntıları: Patolojik meme başı akıntıları tek memenin tek bir kanalından ve meme başını sıkmadan kendiliğinden gelen, rengi daha çok kanlı veya su gibi şeffaf olan akıntılardır.

Hastalar çoğunlukla iç çamaşırlarındaki lekeyi görerek akıntıyı fark ederler.

Meme Başı Akıntısı Tedavisi

Patolojik meme başı akıntısı kanser riski taşıdıklarından tüm dünyada ameliyatla hasta süt kanalı çıkartılarak (duktus eksizyonu) ameliyatla tedavi edilmektedir.

Ancak ameliyat edilen hastaların çok azında kanser veya patolojik bir lezyon saptandığından, hastaların önemli bir bölümüne gereksiz yere ameliyat yapılmış olmaktadır.

Bu gereksiz ameliyatları önleyebilmek için, patolojik meme başı akıntısı olan hastalara önce duktoskopi yapılarak süt kanalları içinde bakılmalı ve patolojık lezyon saptanan hastaların ameliyat edilmesi, lezyon olmayan hastalarınsa yakın takibe alınması uygundur.

Bu sayede gereksiz yere yapılacak bir ameliyatın önüne geçilmiş olur. Ayrıca endoskopik olarak çıkartılabilecek olan papillomlar için gereksiz bir ameliyat yapılmamış olur.

Duktoskopi ile Meme Başı Akıntısı Tedavisi

Duktoskopi ile Meme Başı Akıntısı TedavisiEğer patolojik meme başı akıntısının nedeni ameliyat gerektiren bir durumsa duktoskopi işlemi sırasında hastalığın bulunduğu süt kanalına işaretleme yapılması gerekmektedir. İşaretleme yapılmadan ameliyat yapılmaya kalkışıldığında, ameliyat sırasında hastalıklı bölgenin bulunup çıkartılması sorun olabilir. Hatalı veya eksik ameliyat yapılmış olabilir.

Ayrıca meme başının altındaki süt kanalları ameliyatta hasar göreceği için hastanın emzirme fonksiyonu bozulabilir. Bunu önlemek için Prof. Dr. Ömer Bender’in buluşu olan bir yöntemle duktoskopi işlemi sırasında hastalıklı süt kanalının içine yerleştirilen bir ameliyat ipi ile hastalıklı bölge işaretlenerek hatalı ameliyat ihtimali ortadan kaldırılır. Sağlam süt kanallarına hasar vermeden ve hastanın emzirme fonksiyonunu bozmadan ameliyat uygulanabilir.

Erkeklerde Meme Başı Akıntısı Görülür mü?

Erkek meme anatomisi, pek çok açıdan kadın meme anatomisiyle aynıdır. Doğum sırasında tamamen aynı yapıda olan iki cinsin meme dokuları, zamanla gelişime bağlı olarak farklılaşmaktadır. Bununla beraber, kadınlara özgü kabul edilen meme başı akıntısı ve meme kanseri gibi durumlar, aslında erkeklerde de gözlemlenebilmektedir. Hormonal değişimlere bağlı olarak ortaya çıkabilen meme akıntıları, hormon değişimlerine bağlı olarak erkeklerde de meydana gelebilmektedir. Ancak meme başı akıntısının erkeklerde gözlemlenmesi, daha tehlikeli durumlara işaret etmektedir.

Meme başı akıntısı olan erkeklerde meme kanseri görülme riski, meme başı akıntısı görülen kadınlara oranla daha yüksek olmaktadır. Teşhis edilen meme kanserlerinin yaklaşık %1’i erkeklerde gözlemlenmekte ve her yıl yaklaşık 300 erkeğe meme kanseri teşhisi yapılmaktadır.

Erkek Memesinden Neden Akıntı Gelir?

Meme başı akıntıları, vücuttaki süt üretimini uyaran prolaktin hormonu düzeyinin artış göstermesiyle ortaya çıkmaktadır. Ploraktin, beyindeki hipofiz bezi tarafından salgılanmaktadır ve dolayısıyla erkeklerde de ploraktin yüksekliği gözlemlenebilmektedir. Bununla beraber, erkeklerde meme akıntısı testosteron eksikliğinden kaynaklı olarak da meydana gelebilmektedir. Meme başı akıntıları genel olarak, vücutta yaşanan endokrin ve hormonal değişiklere bağlı olarak ya da ilaç kullanımları sonucu meydana gelen durumlardır. Meme yapısının aşırı uyarımı, ilaçların yan etki oluşturması ya da hipofiz bezinde bozukluklar meydana gelmesi sonucu meme başı akıntıları oluşabilmektedir.

Erkekte meme başı akıntısı her zaman hormonal bozukluklara işaret etmemekte, bazı durumlarda kanser şüphesi oluşturabilmektedir. Erkekte meme başı akıntısına, memede hassasiyet, meme büyümesi ve memede kitle oluşumu gibi durumların eşlik edip etmediği detaylı şekilde değerlendirilmelidir.

Belirtileri Nelerdir?

Erkeklerde meme başı akıntısı, genellikle meme büyümesi ve memede hassasiyet oluşturarak ortaya çıkmaktadır. Erkekte meydana gelen meme başı akıntılarında, meme ucunun görünümünde değişiklikler de gözlemlenebilmektedir. Erkekte meme başı akıntısı, kadınlarda meydana gelen meme akıntılarına oranla daha yüksek oranda kanser riski taşımaktadır. Erkekte meme kanseri belirtilerinden biri olarak karşımıza meme akıntısı çıkmaktadır. Erkekte meme başı akıntısı, memede kitle ya da kitleler oluşması, meme boyutu ve biçiminde değişiklikler meydana gelmesiyle birlikte seyir gösterdiği zaman meme kanseri şüphesi oluşturmaktadır.

Nasıl Tedavi Edilir?

Erkeklerde meme başı akıntısı, endokrin sistemde bozulmalardan kaynaklı olabildiği gibi, ciddi hayati tehlikeler oluşturan meme kanserinin işareti de olabilmektedir. Bu bakımdan erkekte meme başı akıntısının detaylı şekilde değerlendirilmesi ve asıl sebebine yönelik olarak tedavi yöntemleri uygulanması gerekmektedir.

Erkeklerde meme başı akıntısının altta yatan sebeplere göre tedavi yöntemlerini şu şekilde sıralayabilmekteyiz: -İlaç kullanımı; kullanılan ilaçlar dolayısıyla vücuttaki hormon seviyelerinde değişim yaşanması gibi sebeplerle erkeklerde meme başı akıntısı meydana gelebilmektedir. Bu durumlarda, kullanılan ilacın bırakılması, dozunun değiştirilmesi ya da ilaç değişikliği bir tedavi yöntemidir. Ancak ilaçlarla ilgili yapılacak değişikliklerin kesinlikle doktor kontrolünde gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

 • Hipotiroid; vücuttaki tiroid hormonu üretiminin yetersiz olması durumunda tiroid replasman tedavisi uygulanabilmektedir.
 • Hipofiz tümörü; hipofiz bezi vücuttaki bütün hormonların kaynağını oluşturmaktadır. Bu bakımdan hipofiz tümörü durumunda hormonal dengesizlikler başta olmak üzere çeşitli olumsuz etkiler oluşabilmekte ve erkekte meme başı akıntısı meydana gelebilmektedir.
 • Bilinmeyen sebepler; vücuttaki ploraktin düzeyinin yükselmesine bağlı olarak erkekte meme başı akıntısı meydana gelmektedir. Bu bakımdan vücuttaki prolaktin düzeyinin düşmesini sağlayacak ilaçlar kullanılarak tedavi sağlanabilmektedir.

Akıntı Tekrarlar mı?

Erkeklerde meme başı akıntısı, normal bir bulgu değildir. Bu sebeple erkeklerin meme başı akıntısı gözlemlediği durumlarda acilen bir uzman doktor kontrolüne başvurması gerekmektedir. Erkeklerde meme başı akıntısı, ardında bulunan temel sebebin teşhisi doğrultusunda tedavi edilebilmekte, dolayısıyla akıntının tekrar etme riski düşmektedir.

Kadınlarda Meme Başı Akıntısı

Kadınlarda meme başı akıntısı; oldukça sık görülen bir problemdir. Öyle ki üreme dönemindeki kadınların yaklaşık %80’inde yaşamlarının bir döneminde meme başı akıntısı yaşadıkları bilinmektedir. Meme başı akıntısının nedenleri ve nedenlerine bağlı uygulanacak tedavi yöntemleri her kadında farklılık gösterebilmektedir.

Meme başı akıntısının değerlendirilmesi ve tanısının konulmasında;

 • Akıntının rengi
 • Akıntının tek mi yoksa her iki memede mi görüldüğü
 • Akıntının miktarı
 • Akıntı ile birlikte meme cildinde değişim olup olmadığı
 • Akıntı ile birlikte memede beze ya da şekil bozukluğu olup olmadığı
 • Meme başı akıntısının yaşandığı dönemde herhangi bir hormonal değişim yaşanıp yaşanmadığı bilgiler büyük önem taşımaktadır.

Ortaya Çıkan Akıntı Nedir?

Kadın fizyolojisi ve biyolojik yapısı erkeklerin fizyolojik ve biyolojik özelliklerine oranla çok daha karmaşıktır. Bunun nedeni üreme sistemi, gebelik dönemi ve periyodik olarak her ay kendini yeniliyor olması temellidir. Aynı zamanda tüm bu süreci hormonal sistemin düzendiği görüldüğünde hormonlardaki herhangi bir bozukluk pek çok probleme yol açabilmektedir.

Kadınlarda meme başı akıntılarının başlıca ve en sık tespit edilen nedeni hormonal problemlerdir. Hormonal dengesizlikler; tüylenme, kilo artışı, adet görememe gibi problemlerin yanı sıra meme başından akıntı gelmesine de neden olabilmektedir. Kadınlarda meme başı akıntısı probleminin bir diğer nedeni ise; papillomlardır. Intraduktal papillomlar bir çeşit süt kanalı be süt bezi hastalığıdır. Bu hastalığın da birincil belirtisi meme başı akıntısı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Meme başı akıntısı probleminin en ciddi nedeni ise meme kanseridir. Meme kanserinin pek çok belirtisinin yanı sıra meme başı akıntısı durumunda da mutlaka kanser tanısında uygulanan tetkiklerin yapılması gerekmektedir.

Akıntılar Hangi Renktedir?

Meme başı akıntısının yapısı elbette ki neden olan faktörlere ve kadın fizyolojik özelliklerine göre değişkenlik göstermektedir.

Bu akıntılar;

 • Süt şeklinde
 • Sarı-yeşil renkte
 • Sulu
 • Kanamalı
 • Krem yapısına benzer

Akıntı probleminin normal karşılandığı durumlar; emzirme dönemi, emzirme dönemi sonrası süreçlerdir. Bu süreçlerde meme yapısında ve meme cildinde şikayetler görülmüyorsa telaş edilmemelidir. Ancak meme cildinde deformasyon, memede beze, meme akıntısının miktarının oldukça çok olması durumlarında mutlaka alanında uzman bir hekime başvurulması gerekmektedir. Aynı zamanda tek bir meme başından akıntı gelmesi durumunda da mutlaka bir hekime başvurulmalıdır. Öyle ki tek bir memede akıntı görülen her 12 kadından 1’inde meme kanseri teşhisi konulmaktadır. Bu nedenle erken tanı amacı ile hekime başvurma süreci ertelenmemelidir.

Akıntı Kanlı mı, Pürülan mı Olur?

Kadınlarda meme başı akıntısı iki şekilde görülebilmektedir. Bunlar kanlı akıntı ve pürülan akıntıdır. Pürülan kelimesi; iltihaplı ya da irinli anlamına gelmektedir. Kadınlarda yaşanan meme başı akıntısı hem kanlı hem de pürülan olabilmektedir.

Kanlı meme başı akıntısı

Meme başından kanlı akıntı geldiğinde meme kanseri ihtimali düşünülmektedir. Bu şikayet ile birlikte meme kanserinin açığa çıkardığı dipğer şikayetler hakkında da bilgi sahibi olunmalı ve gerek kadın sağlığı gerekse de toplum sağlığı açısından ertelemeden gerekli tetkik ve tedavilerin uygulanması için hekime başvurulması gerekmektedir.

Pürülan meme başı akıntısı

Meme başından iltihaplı, irinli yapıda bir akıntı gelmesi öncelikle gerek meme dokusu içerisinde gerekse de süt kanalları içerisinde ya da çevresinde oluşan bir apse oluşumunu düşündürmektedir. Pürülan meme başı akıntısının yapısı; kesik kesik ve kötü kokulu olması ile de bilinmektedir.

Yaş Faktörü

Meme başı akıntısına neden olabilecek faktörlerden daha önce bahsetmiştik. Bu faktörlerin açığa çıkması elbette ki yaş ile doğru orantılı bir şekilde takip edilmektedir. Bu nedenle kadınlarda meme başı akıntısının yaşanma olasılığı; kadının yaşı ile doğru orantılıdır. Yaş ilerledikçe meme başı akıntısı görülme ihtimali artmaktadır.

Hangi Tetkikler Kullanılır?

Kadınların her ay periyodik olarak kendi kendilerine elle muayene gerçekleştirmeleri meme kanserinde erken tanı konusunda oldukça önemlidir. Bununla birlikte meme başından gelen akıntının takibi de memede görülebilecek ciddi hastalıklara karşı önlem almada büyük önem taşımaktadır.

Meme başından kanlı ya da pürülan yapıda akıntı gelmesi durumunda;

 • Hasta öyküsünün değerlendirilmesi
 • Total sağlık durumunun değerlendirilmesi
 • Mamografi
 • Meme ultrasonografisi yöntemleri uygulanmaktadır.

Bu süreçte meme yapısının tamamı değerlendirilmekte ve herhangi bir tedavi uygulamasına ihtiyaç olup olmadığı değerlendirilmektedir. Öyle ki pek çok kadında meme başı akıntısı herhangi bir tedavi gerektirmemektedir. Ancak mutlaka uzman bir hekim tarafından kontrol altına alınması gerekliliği unutulmamalıdır.

Tedavi Kalıcı mıdır?

Kadınlarda meme başı akıntısı probleminde uygulanan tedavi yöntemleri meme başı akıntısının nedenlerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu yöntemler; ilaçla tedavi, duktoskopi ile tedavi ya da cerrahi yöntemler ile tedavi yöntemlerine başvurulabilmektedir.

Meme Başı Akıntısı ile alakalı sıkça sorulan sorular

Süt kanallarının genişlemesi, travma, prolaktin hormonu yüksekliği, abse, fibrokistler, süt kanalı içindeki iyi huylu tümörler ve meme başı akıntısının başlıca nedenleri arasındadır. Meme başından gelen akıntılar çoğu zaman normal görülmektedir. Ancak; meme başı akıntısının nedeni mamografi, ultrason ve biyopsi ile araştırılmalıdır.
Meme başı akıntısı, süt rengi, sarı, yeşil, siyaha yakın, koyu kahverengi, berrak veya kan renginde olabilmektedir. Özellikle kanlı olması durumunda meme kanseri riski artmaktadır.
 
 

Hasta Yorumları

Yaklaşık 10 aydır devam eden sağ meme başı akıntısından muzdariptim. İlk ultrason çektirdiğimde fibrokistik değişiklik gösteren meme parenkimi çıkmıştı fakat daha sonra gittiğimde intraduktal papillom çıktı. Sonuçların farklı çıkması beni çok korkutmuştu. Daha sonra duktoskopi yöntemini duydum ve doktor Ömer Bender ile tanıştım. Bana duktoskopi yöntemini uyguladı. Duktoskopi işlemi mikroendoskoplarla süt kanalının içinin görülmesini sağlayan ve meme başı akıntısının nedenlerini kesin olarak gösteren bir işlemdir. Doktorum Ömer Bender bu işlemi Türkiyede yapan tek kişidir. Son derece ağrısız ve kesin bir yöntem lokal anestezi altında yapılıyor. Duktoskopi sonrası intraduktal papillom çıktı ve papillom işaretlendi. Ertesi günüde ameliyat oldum ve kurtuldum. Doktoruma güvenim zaten sonsuzdu ve kendisi son derece ilgiliydi buda içimi rahatlattı. Ameliyattan sonra hiçbir ağrı veya zorluk çekmedim ve tam bir gün sonra eski hayatıma devam ettim. Meme başı akıntısı yaşayan her kadının mutlaka Ömer Bender ile tanışması gerekiyor. Ultrason kesin bir tanı koyamıyor maalesef. Görüp görebileceğiniz en mütevazi,ilgili doktordur kendisi

Yazar: Prof. DR. Ömer Bender.
 

Tavsiye üzerine Ömer hocama gittim. Tedavime başlamadan öncede tedavi sonunda da beni çok güzel bilgilendirdi. Ömer Bender kesinlikle kendisini çok iyi geliştirmiş bir doktor. Her şey için teşekkürler Ömer bey, sizin gibi doktorlar ile karşılaşmak çok güzel.
Ben 29 yaşinda intraduktal papillom hastasiydim. Sağ göğüsümden gelen şiddetli akinti ve bu akintinin kanli gelmesiyle beraber konunun uzmani Ömer beyle tanistim. Hastaliğimin teshisi sirasinda anlatilmasi gereken her şeyi en ince ayrintisina kadar anlatiyor. Ayrica moral ve bilgi dolu tavsiyeleri, ilgi ve alakasiyla güven sağliyor. Ameliyat sonrasi ilgi, alakasi ve samimiyetinden dolayi kendisine minnettarim. Başarilarinizin daimi olmasi dileği ile Ömer hocam.

Hızlı Ulaşmak için;

Adres : 19 Mayıs Cad. Nova Baran Plaza No:4 Echomar 1.kat Şişli İstanbul

Gsm : 0 532 234 28 58

Telefon : 0 212 274 50 60