19 Mayıs Cad. Nova Baran Plaza No:4 Echomar 1.kat Şişli İstanbul
Meme Başı Akıntısı

Meme Başı Akıntısı

Meme başı akıntısı ciddi hastalıkların belirtisi olabileceği gibi aynı zamanda hormonal değişimler sonucunda açığa çıkan bir semptom da olabilmektedir. Günümüzde pek çok kadın meme başı akıntısı problemi yaşamaktadır. Meme başı akıntısı problemi yaşayan kadınların ertelemeden bir uzman doktora başvurmaları önerilmektedir.

Meme Başı Akıntısı Nedir? 

Hamile veya emzirme döneminde olmayan kadınların meme başından farklı renkte ve görüntüde sıvıların sürekli veya aralıklı olarak gelmesine meme başı akıntısı denir.

Meme başı akıntısı farklı nedenler ile açığa çıkabilen bir problemdir. Süt verme dönemi dışında meme ucundan sıvı gelmesi olarak tanımlanan meme başı akıntısı problemi; kadınları ciddi derecede tedirgin etmektedir. Meme kanseri gibi önemli bir hastalığın belirtileri arasında bulunan meme başı akıntısının tanı ve teşhis sürecinde değerlendirme sürecine; kadının yaşı, genel sağlık öyksü, menstrual döngüsü ve doğum öyküsü de dahil edilmektedir. Bununla birlikte aynı zamanda meme ucundan gelen sıvının hangi dönem veya dönemlerde görüldüğü ve hangi renk olduğu de meme başı akıntısı hakkında nitelikli bilgiler elde edilmesini sağlamaktadır.

Hangi Durumlarda Görülür?

  • Sadece tek bir memeden geliyor ise meme kanseri konusunda ciddiye alınmalıdır. Meme ucundaki akıntının her iki memeden gelmesi ise sistemik bir problemin sonucu olarak açığa çıkabilmektedir.
  • Meme başı akıntısı; memenin sıkılması ile birlikte yaşanıyorsa bu durum normal karşılanabilmektedir. Ancak kendiliğinden geliyor ise mutlaka gerekli tetkikler nitelikli bir şekilde uygulanmalıdır.
  • Meme başından gelen akıntı kanlı ise bu durum meme kanseri ile ilişkilendirilebilmektedir. Meme ucundan gelen akıntı kötü kokulu ve irinli ise bu durum meme iç dokusunda oluşan bir abzeden kaynaklanıyor olabilmektedir.

Hangi Sıklıkla Görülür?

Meme hastalığı nedeniyle hastanelere başvuran hastalar arasında meme başı akıntısı %5 - 8 oranında görülmektedir. En sık rastlanan şikayet memede ağrı daha sonra memede kitle ve üçüncü sırada meme başı akıntısı şikayetine rastlanmaktadır.

Meme başı akıntısı genellikle iyi huylu nedenlere bağlı olarak ortaya çıkarlar. Ancak oranında meme kanserinin erken bulgusu olarak meme başı akıntısı gelişebileceği için hastalar tarafından ihmal edilmemesi gereken ve doktorlar tarafından dikkatle araştırılması gereken bir durumdur.

İstanbul'daki kliniğimizde meme başı akıntısı problemi hakkında ayrıntılı  bilgi almak için arayınız 0 212 274 50 60 

Gsm : 0 532 234 28 58


Adres : 19 Mayıs Cad. Nova Baran Plaza No:4 Echomar 1.kat Şişli İstanbul

Meme Başı Akıntısı Neden Olur?

Günümüzde meme başı akıntısının birçok farklı nedeni tespit edilmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda meme başı akıntısının meme kanseri ile yakından ilişkili olmasının yanı sıra fizyolojik değişimlerin de meme başı akıntısına neden olduğu bilgisi açığa çıkmaktadır. 

Meme başı akıntısının nedenleri şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Süt kanallarının genişlemesi
  • Fibrokistik problemin var olması
  • Memede yaşanan travmatik olaylar
  • İntraduktal papillom (süt kanalında görülen iyi huylu tümörler)
  • Enfeksiyona bağlı durumlar
  • Meme ucunun çatlaması
  • Meme kanseri

Meme Başı Akıntısında Şikayetler

Meme başı akıntısı klinik bulgularına göre iki başlık altında değerlendirilir. 

1-Fizyolojik (benign, iyi huylu) meme başı akıntıları: Genellikle iyi huylu nedenlere bağlı olarak oluşur. Her iki memeden ve bir memedeki birden çok sayıda kanaldan olan akıntılardır. Çoğunlukla kendiliğinden değil, meme başının sıkılmasıyla gelir. Rengi beyaz süt renginden sarı, kahverengi, yeşil ve siyaha kadar değişiklik gösterebilir.

2-Patolojik meme başı akıntıları: Patolojik meme başı akıntıları tek memenin tek bir kanalından ve meme başını sıkmadan kendiliğinden gelen, rengi daha çok kanlı veya su gibi şeffaf olan akıntılardır.

Hastalar çoğunlukla iç çamaşırlarındaki lekeyi görerek akıntıyı fark ederler.

Meme Başı Akıntısı Tedavisi

Patolojik meme başı akıntısı kanser riski taşıdıklarından tüm dünyada ameliyatla hasta süt kanalı çıkartılarak (duktus eksizyonu) ameliyatla tedavi edilmektedir.

Ancak ameliyat edilen hastaların çok azında kanser veya patolojik bir lezyon saptandığından, hastaların önemli bir bölümüne gereksiz yere ameliyat yapılmış olmaktadır.

Bu gereksiz ameliyatları önleyebilmek için, patolojik meme başı akıntısı olan hastalara önce duktoskopi yapılarak süt kanalları içinde bakılmalı ve patolojık lezyon saptanan hastaların ameliyat edilmesi, lezyon olmayan hastalarınsa yakın takibe alınması uygundur.

Bu sayede gereksiz yere yapılacak bir ameliyatın önüne geçilmiş olur. Ayrıca endoskopik olarak çıkartılabilecek olan papillomlar için gereksiz bir ameliyat yapılmamış olur.

Nasıl Teşhis Edilir?

Meme başı akıntısının oluşmasına neden olan lezyonlar genellikle çok küçük boyutta olduklarından görüntüleme yöntemleriyle teşhis edilmeleri oldukça zordur. Mamografi, Ultrasonografi ve MR kıymetli bilgiler verebilir. Ancak bu bilgiler kesin tanı konulması için yeterli olmayabilirler.

Meme başı akıntısında en önemli tanı yöntemi, süt kanallarının içinin direkt olarak gözle görülmesini sağlayan bir mikroendoskopik yöntem olan DUKTOSKOPİ işlemidir. Bu yöntem sayesinde çok ince olan süt kanallarının içi gözle görülebilir. Kanalların içindeki lezyonlardan biyopsi alınabilir. Süt kanallarının içi yıkanarak yıkama sıvısında kanser hücresi aranması (sitoloji) yapılabilir. Eğer başarılı bir DUKTOSKOPİ incelemesi yapılabilirse meme başı akıntısının nedeni büyük oranda teşhis edilir. DUKTOSKOPİ ülkemizde 2005 yılından beri Prof. Dr. Ömer Bender tarafından uygulanmaktadır.

Teşhis dışında, DUKTOSKOPİ tedavi amacıyla da kullanılabilir. Meme başı akıntılarının en sık rastlanan nedeni olan intraduktal papillomlar, Dünyada ilk kez Prof. Dr. Ömer Bender’in buluşu olan yöntemle ameliyatsız olarak tedavi edilebilmektedir.

Bu yöntem sayesinde bazı intraduktal papillolar endoskopik olarak (ameliyatsız)süt kanalı içinden çıkartılabilmektedir.

Duktoskopi ile Meme Başı Akıntısı Tedavisi

Eğer patolojik meme başı akıntısının nedeni ameliyat gerektiren bir durumsa duktoskopi işlemi sırasında hastalığın bulunduğu süt kanalına işaretleme yapılması gerekmektedir. İşaretleme yapılmadan ameliyat yapılmaya kalkışıldığında, ameliyat sırasında hastalıklı bölgenin bulunup çıkartılması sorun olabilir. Hatalı veya eksik ameliyat yapılmış olabilir.

Ayrıca meme başının altındaki süt kanalları ameliyatta hasar göreceği için hastanın emzirme fonksiyonu bozulabilir. Bunu önlemek için Prof. Dr. Ömer Bender’in buluşu olan bir yöntemle duktoskopi işlemi sırasında hastalıklı süt kanalının içine yerleştirilen bir ameliyat ipi ile hastalıklı bölge işaretlenerek hatalı ameliyat ihtimali ortadan kaldırılır. Sağlam süt kanallarına hasar vermeden ve hastanın emzirme fonksiyonunu bozmadan ameliyat uygulanabilir.

Hasta Yorumları

Yaklaşık 10 aydır devam eden sağ meme başı akıntısından muzdariptim. İlk ultrason çektirdiğimde fibrokistik değişiklik gösteren meme parenkimi çıkmıştı fakat daha sonra gittiğimde intraduktal papillom çıktı. Sonuçların farklı çıkması beni çok korkutmuştu. Daha sonra duktoskopi yöntemini duydum ve doktor Ömer Bender ile tanıştım. Bana duktoskopi yöntemini uyguladı. Duktoskopi işlemi mikroendoskoplarla süt kanalının içinin görülmesini sağlayan ve meme başı akıntısının nedenlerini kesin olarak gösteren bir işlemdir. Doktorum Ömer Bender bu işlemi Türkiyede yapan tek kişidir. Son derece ağrısız ve kesin bir yöntem lokal anestezi altında yapılıyor. Duktoskopi sonrası intraduktal papillom çıktı ve papillom işaretlendi. Ertesi günüde ameliyat oldum ve kurtuldum. Doktoruma güvenim zaten sonsuzdu ve kendisi son derece ilgiliydi buda içimi rahatlattı. Ameliyattan sonra hiçbir ağrı veya zorluk çekmedim ve tam bir gün sonra eski hayatıma devam ettim. Meme başı akıntısı yaşayan her kadının mutlaka Ömer Bender ile tanışması gerekiyor. Ultrason kesin bir tanı koyamıyor maalesef. Görüp görebileceğiniz en mütevazi,ilgili doktordur kendisi
Tavsiye üzerine Ömer hocama gittim. Tedavime başlamadan öncede tedavi sonunda da beni çok güzel bilgilendirdi. Ömer Bender kesinlikle kendisini çok iyi geliştirmiş bir doktor. Her şey için teşekkürler Ömer bey, sizin gibi doktorlar ile karşılaşmak çok güzel.
Ben 29 yaşinda intraduktal papillom hastasiydim. Sağ göğüsümden gelen şiddetli akinti ve bu akintinin kanli gelmesiyle beraber konunun uzmani Ömer beyle tanistim. Hastaliğimin teshisi sirasinda anlatilmasi gereken her şeyi en ince ayrintisina kadar anlatiyor. Ayrica moral ve bilgi dolu tavsiyeleri, ilgi ve alakasiyla güven sağliyor. Ameliyat sonrasi ilgi, alakasi ve samimiyetinden dolayi kendisine minnettarim. Başarilarinizin daimi olmasi dileği ile Ömer hocam.
20 yaşındayım. Yaklaşık 10 aydır devam eden sağ meme başı akıntısından muzdariptim. İlk ultrason çektirdiğimde fibrokistik değişiklik gösteren meme parankimi çıktı. İkinci gidişimde ise intraduktal papillom çıktı. Sonuçların farklı çıkması beni korkutmuştu. Daha sonra doktor Ömer Bender ile tanıştım. Kendisi bana duktoskopi işlemini uyguladı. Duktoskopi işlemi ofis ortamında lokal anestezi altında yapılan son derece ağrısız bir işlemdir. Mikroendoskoplarla meme başından girilerek süt kanallarının görüntülenmesine yarayan ve meme başı akıntıları için kesin tanı yöntemidir. Duktoskopi işlemi sonrası intraduktal papillom çıktı ve papillom işaretlendi. Ertesi günüde ameliyat olup kurtuldum. Doktorum son derse ilgiliydi bu da içimi çok rahatlattı. Ameliyattan sonra kısa bir istirahattan sonra eski hayatıma devam ettim. Hiçbir ağrı veya zorluk çekmedim. Kendisi duktoskopi yöntemini bulan ve uygulayan son derece önemli bir doktordur. Son derece mütevazı sıcakkanlı muhteşem bir doktordur. Meme başı akıntısı yaşayan her kadının Ömer Bender ile tanışmasını tavsiye ederim. Ultrason kesin bir tanı koymak için malesef çok yetersiz o yüzden vakit kaybetmeden Ömer Bender ile tanışın. Kendisine teşekkürlerimi sunarım.

Hızlı Ulaşmak için;

Adres : 19 Mayıs Cad. Nova Baran Plaza No:4 Echomar 1.kat Şişli İstanbul

Gsm : 0 532 234 28 58

Telefon : 0 212 274 50 60