mastektomi

Mastektomi

Mastektomi Nedir?

Meme dokusunun ameliyatla çıkartılması işlemine mastektomi denir. Genellikle meme kanseri tedavisi için uygulanır. Günümüzde meme kanseri tedavisinde, memenin tamamen alınmadığı, sadece kanserli bölgenin çevresindeki bir miktar sağlam meme dokusuyla birlikte çıkartıldığı (meme koruyucu) ameliyat yöntemleri geliştirilmiş olduğu için mastektomi ameliyatları eskisi kadar sık yapılmamaktadır. Eğer mutlaka mastektomi yapılması gerekiyorsa günümüzde hastayı memesiz bırakmamak için memenin derisinin korunup, içinden memenin çıkartılması ve yerine silikon protez yerleştirilmesi işlemi geçekleştirilebilmektedir.

Mastektomi Türleri Nelerdir?

Mastektomi Türleri Nelerdir? Eskiden memenin cildiyle birlikte tamamen çıkarılması şeklinde gerçekleştirilen bir işlem olan mastektomi, günümüzde farklı şekillerde gerçekleştirilmektedir. Bunlar şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Radikal Mastektomi: Ciltle birlikte meme dokusunun tamamı, göğüs kası ve koltuk altı lenf düğümlerinin de çıkartıldığı ameliyat şeklidir. Ciddi kozmetik kusur yarattığı halde önemli bir fayda sağlamadığı için artık günümüzde uygulanmamaktadır.

mastektomi-nedir

mastektomi

Sağ radikal mastektomi hasta fotoğrafları

  • Modifiye Radikal Mastektomi: Ciltle birlikte meme dokusunun tamamı ve koltuk altı lenf düğümlerinin çıkartıldığı ancak göğüs kaslarının bırakıldığı ameliyat şeklidir. Günümüzde kullanımı azalmış olmakla birlikte, kanserin cilt tutulumu yaptığı hastalarda zorunlu olarak uygulanmaktadır.

mastektomi-nasil-yapilir

meme-kanseri

Sağ ve sol modifiye radikal mastektomili hasta fotoğrafları

  • Meme Koruyucu Mastektomi: Memenin sadece kanserli bölümünün çevresindeki bir miktar sağlam meme dokusuyla birlikte çıkartıldığı ameliyat şeklidir. Memenin kozmetiği bozulmadığı için uygun hastalarda en çok tercih edilen ameliyat türüdür

meme-koruyucu-mastektomi

mastektomi-nasil-yapilir

Meme koruyucu cerrahi uygulanmış hasta fotoğraflar
 

  • Deri Koruyucu Mastektomi: Meme derisinin korunup, meme dokusu ve meme ucunun çıkartıldığı mastektomi şeklidir. Aynı seansta silikon protez yerleştirilerek meme şekillendirilir. Meme derisinin sağlam olup meme başının kanserli olduğu durumlarda yapılır.

deri-koruyucu-mastektomi

 

Sol meme Deri koruyucu mastektomi meme ucu alınmış
 

  • Meme Ucu Koruyucu Mastektomi: Cilt ve meme başı korunarak içeriden meme dokusu tamamen çıkartılıp yerine silikon protez yerleştirilmektedir. Son yıllarda meme kanseri tedavisinde uygulanması giderek yaygınlaşmaktadır

meme-ucu-koruyucu-mastektomi

mastektomi-sonrasi-iyilesme-sureci

Sol meme ucu koruyucu mastektomi ameliyat öncesi ve sonrası

Mastektomi Nasıl Yapılır?

Mastektomi Nasıl Yapılır? Ameliyat öncesinde hastalara bu konu hakkında detaylı bilgiler verilmektedir. Hangi hastaya hangi mastektomi türünün seçilmesi gerektiği, hastanın fikride alınarak kararlaştırılmalıdır. Tercih edilecek mastektomi tipine göre yapılacak ameliyat şekli, iyileşme süreleri, ameliyat sonrası uygulanacak tedavi şekilleri farklılık gösterebilmektedir.

Mastektomi Sonrasında İyileşme Süreci Ne Kadardır?

Mastektomi Sonrası İyileşme Süreci Ne Kadardır? Hastaya uygulanan işleme ve hastanın durumuna göre değişim olabilmektedir. Operasyon sonrasında hasta birkaç gün hastanede yatırılmaktadır.