Mecidiyeköy Mahallesi Büyükdere Caddesi. Lati lokum Sokak No:2/3 Mecidiyeköy Şişli/İSTANBUL (Polis Karakolu Yanı)
Memede Kitle

Memede Kitle

Memede Kitle Nedir?

Meme kadınlar için hem estetik hem de işlevsel özellikleri bakımından büyük önem taşımaktadır. Oldukça hassas olan meme bezi dokusunda çeşitli nedenler ile birtakım problemler açığa çıkabilmektedir. Bu problemler genellikle kadınların periyodik olarak uyguladıkları elle muayene sonucunda fark edilmektedir. 

Memede Ele Gelen Sertlik, Şişlik veya Kitle Saptanması

Memede ele gelen sertlik, şişlik veya kitle saptanması durumunda ilk akla gelen korkulacak hastalık meme kanseridir. Memede ağrısız kitle saptanması meme kanserinin en sık görülen bulgusudur. Ancak memede oluşmuş olan her kitle kanser olmayacağı için hemen korkuya kapılmamak gerekir. Meme kitlelerinin incelenmesi sonucunda, ortalama oranında meme kanseri saptanırken %90 oranında iyi huylu meme kitleleri saptanmaktadır.

Memede saptan kitlelerin riskinin değerlendirilmesinde hastanın yaşı, kitlenin ağrılı olup olmaması, saptanan kitlenin sayısı, kitlenin hareketli olup olmaması ve sertliğin sınırlarının düzenli olup olmaması gibi özelliklere göre karar verilir. Eğer yirmili yaşlarda memede bir kitle saptanmışsa bu kitle büyük olasılıkla fibroadenom dediğimiz iyi huylu kitlelerdir. Otuzlu ve kırklı yaşlarda saptanan kitle ve sertlikler daha çok kist ve fibrokistik hastalığı düşündürür. 35-40 yaşından sonra memede saptanan ağrısız kitle, sertlik veya şişlikler ise öncelikle meme kanserini akla getirmelidir.

Eğer memede birden fazla kitle ele geliyorsa veya her iki memede de kitle ele geliyorsa öncelikle fibroadenom veya fibrokistik hastalık düşünülmesi gerekir. Fibrokistik hastalık veya fibroadenomlar bazen hafif ağrılar yapabilirler.

Hastanın kendi kendisini muayene ederken bazan farkettikleri bazen ise muayenede bulamadıkları meme kitleleri genellikle önemsizdir. Hastanın eline gelen kitle düzgün pürüzsüz yüzeyli ve meme dokusu içinde misket gibi hareketli ise iyi huylu olma olasılığı yüksektir. Bunun aksine yüzeyi düzensiz yapıda ve hareketsiz ise kanser olma olasılığı daha yüksektir.

Kansere bağlı kitle ve sertlikler muayene sırasında ve sertlik üzerine bastırmakla ağrısızdır. Eğer ağrılı bir kitle veya şişlikle karşılaşmışsanız bunun iltihabi iyi huylu bir kitle olma olasılığı daha yüksektir.

İstanbul'daki kliniğimizde memede kitle tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi almak için;
0 212 274 50 60


Adres : Mecidiyeköy Mahallesi Büyükdere Caddesi. Lati lokum Sokak No:2/3 Mecidiyeköy Şişli/İSTANBUL (Polis Karakolu Yanı)

Eğer memenizde bir sertlik, şişlik veya kitle saptarsanız bu bilgilere sahip olun ama hastalığınızla ilgili kendiniz teşhis koymaya kalkmayın. Memede saptanan bir kitlenin meme kanseri mi? yoksa iyi huylu bir kitle mi? olduğunu elle muayene ederek anlamak bu konuda deneyimli meme cerrahları için bile mümkün olmayabilir. Bu nedenle memenizde bir kitle, sertlik veya şişlik saptarsanız mutlaka meme görüntüleme tetkiklerinizi yaptırarak bir meme cerrahına görünmeniz gerekir.

Meme cerrahınız sizi muayene ettikten sonra memenizde saptadığı kitlenin radyolojik özelliklerini görmek için sizden yaşınıza göre bazı meme görüntüleme tetkikleri isteyecektir. Bu tetkiklerden en sık kullandığımız Ultrasonografi ve Mamografidir. Bazen meme MR’ı da istenebilir. Bu görüntüleme yöntemleri sonucunda kitlenin iyi huylu olduğu kararı verilirse hasta takibe alınıp belirli aralıklarla kitlesi takip edilir. Eğer görüntüleme yöntemleri sonucunda saptanan kitlenin kötü huylu olma olasılığı düşünülmüşse kitleden iğne ile biyopsi yaparak patolojik inceleme sonucunda kesin tanı konulur.

Memede Kitle Nedenleri Nelerdir?

Meme dokusunda kitle gözlemlenmesinin meme kanseri dışında birçok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenler şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Yağ bezesi
 • Kist, abse oluşumu
 • Fibrokistik meme problemi
 • Süt kanallarının genişlemesi
 • Daha önce biyopsi uygulaması gerçekleştirildi ise bu işleme bağlı lezyonlar
 • Enfeksiyon
 • Lipom

Meme dokusunda ya da koltuk altında hissedilen bezelerinin karakteristik yapılarının değerlendirilmesi için mutlaka bir doktora başvurulması gerekmektedir. Doktor; kitlenin yapısını birtakım test ve teknikler ile teşhis edecek ve tedavi ya da gözlem gereksinimi bulunuyor ise hastanın genel sağlık durumuna bağlı olarak planlamaktadır. 

Memede Kitle Belirtileri

Memede kitle önerildiği gibi her adet dönemi sonrasında yapılacak elle muayene yöntemi ile erken teşhis edilebilmektedir. Bununla birlikte memede kitle oluşumunun birtakım belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtiler şu şekildedir; adet dönemi öncesinde memede ağrı hissedilmesi ve bunun yanı sıra büyüme ve hassasiyet oluşmasıdır. Memede kitle oluşumu hastada hemen fark edilebilecek bir belirtinin oluşmaması sadece adet döngüsü içerisinde memede gözlemlenen değişiklik ve hissedilen kistik ağrılar ile açığa çıkmaktadır. Memede fark edilen kitle her zaman kanser belirtisi olmamakla birlikte erken tanı ve tedaviye erken başlanabilmesi için doktora başvurmayı ertelememek gerekmektedir. 

Memede Kitle Teşhisi Nasıl Yapılır?

Memede kitle teşhisi öncelikle hastanın kitlenin varlığını fark etmesi ile başlamaktadır. Memede kitle ve diğer şikayetler ile doktora başvuran hasta öncelikle Ultrason ve Mamografi gibi yüksek teknolojik özellikli görüntüleme sistemleri ile değerlendirilmektedir. Memede bulunan kitlenin boyutu, sayısı ve konumunu tespit etmek için yapılan bu değerlendirme sonucunda ince iğne biyopsi yöntemi ile alınan parçanın laboratuvar ortamında değerlendirme süreci başlamaktadır. Hasta için en uygun tedavi bu değerlendirmeler sonucunda teşhis edilen probleme yönelik uygulanmaktadır. 

Memede Kitle Tedavisi

Memede kitle tedavisine kitlenin yapısına, konumuna ve büyüklüğüne bağlı olarak karar verilmektedir. Herhangi bir kanser şüphesi gelişiyorsa çok daha ayrıntılı tetkikler uygulanmaktadır. Memede kitle fibroaenom ya da iyi huylu kistik yapıda olduğunda ise birtakım medikal ilaçlar ya da küçük ölçekli cerrahi müdahaleler yardımı ile tedavi edilmektedir. 

Memede Kitle Ameliyatı

Memede kitle fark edilmesi tüm kadınları korkutmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki memede oluşan kitlelerin yaklaşık %85'i iyi huyludur. Kötü huylu olan kitlelerin ise erken tanısı ve doğru tedavi uygulanması ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Menopoz öncesinde ve premenopoz dönemindeki kadınlarda çok daha sık görülen memede kitle problemi; cerrahi yöntemler ile tedavi edilebilmektedir.

Memede kitlenin ameliyat ile alınabilmesi için; belirli bir boyutun üzerine ulaşmış olması ya da kötü huylu olması koşulları aranmaktadır. Aksi durumlarda ılık banyolar, sıcak ya da soğuk kompres uygulamaları ile birlikte masaj da tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. 

Memede kitle oluşumu gerekli tetkik ve değerlendirmeler sonucunda cerrahi müdahale uygulanıp uygulanmayacağına karar verilmektedir. Memede kitle ameliyatına karar verilmeden önce kitlenin yapısı hakkında bilgi edinmek amacı ile görüntüleme sistemleri ve biyopsi uygulamalarından yardım alınmaktadır. Yaklaşık 1 buçuk saat süren cerrahi işlemdir. Tecrübeli doktorlar tarafından uygulanan bu ameliyat sırasında ve sonrası iyileşme sürecinde mutlaka enfeksiyon ve kitlenin tekrarlama olasılığına karşı gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir. 

Memede kitle probleminin ameliyat ile tedavisi sonrasında doktor kontrollerinin aksatılmaması ve yaşam tarzı ile beslenme düzenine maksimum özenin gösterilmesi gerekmektedir.

Memede Kitle ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Genellikle kadınlarda görülen memede kitle; çeşitli nedenlerle farklı türlerde açığa çıkabilmektedir. Memede kitle kanser belirtisi olabileceği gibi aynı zamanda iyi huylu kitleler de olabilmektedir. 

Memede kitle genellikle elle muayene sonucunda fark edilmektedir. Bununla birlikte en sık açığa çıkan belirtiler şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Memede ağrı

 • Koltuk altında ağrı

 • İki meme arasında asimetri

 • Meme cilt yapısının bozulması

Memede kitle probleminin birçok nedeni olabilmektedir. Bu nedenler arasında en sık karşılaşılanları ise; memede bulunan hücrelerin kontrolsüz çoğalması (kanser), fibrokistik nedenler, hormonal dengesizliklerdir. Memede kitle bulunan kadınların mutlaka doktora danışmaları gerekmektedir.

Memede kitle çeşitleri kısaca şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Süt kanallarının genişlemesine bağlı oluşan kitleler

 • Fibrokistik nedenler

 • Enfeksiyona bağlı kitleler

 • Lipom kitleler

 • Çeşitli nedenler ile abse oluşumu 

Memede kitle probleminin tanısı öncelikle elle muayene sırasında gerçekleştirilmektedir. Memede bulunan kitlelerin türü, boyutu ve sayısı ile ilgili bilgiler ise radyolojik görüntülemeler sonucnda belirlenmektedir. Radyolojik görüntülemeler ise genellikle mamografi, ultrason ve dijital mamografidir.
Kadınlar elle muayene süreçlerini özellikle regl dönemleri bittikten sonra uygulamalıdır. Aynanın karşısında iki meme arasında asimetri ve boyut farklı olup olmadığını değerlendirmekle birlikte elle daire çizerek kitle olup olmadığını belirleyebilmektedir.
Memede kitle probleminin tedavisi; öncesinde yaşanan tanı sürecinde belirlenen kitlenin türü, yapısı ve boyutu ile ilgili bilgiler doğrultusunda planlanmaktadır. Periyodik kontroller, ilaçla tedavi ve cerrahi yöntemler ile memede kitle problemi tedavi edilebilmektedir.
Memede kitle ameliyatı sonrasında; sağlıklı beslenme ve bağışıklık sisteminin güçlü tutulmasının yanı sıra kitleye neden olan faktörlerin yaşam tarzı ve yaşam alanından uzaklaştırılması gerekmektedir.

Memede Kitle Hasta Yorumları

32 yaşındayım Şubat 2017 tarihinden sonra adet döneminde göğsümde ağrı ve hassasiyet şikayetlerim olunca elle muayene sonucu ele gelen kitle farkettim ultrason sonucunda fibrioadenom çıktı yani iyi huylu.daha sonra kolumu kaldırınca çöküntü farkettim ve gogsümden berrak bi sıvı geldi ama ultrason da kötü çıkmadığı için onemsemedim.takip için yine doktora gittim ve internette Ömer Bender hocamın sitesini gördüm.Dunyada duktoskopi yöntemini bulan bilim insanı olduğunu yurtdışından bu yöntemi öğrenmek için doktorların geldiklerini öğrendim.Hemen randevu aldım gittim iyi ki gitmişim,bu kadar önemli bir buluşun sahibi olmasına rağmen sıfır ego ve karşımda babam varmış gibi hissettim.icimdeki korkuları anlayarak ultrason sonuclarimin temiz olduğunu beni rahatlatmak için sabırla tek tek bilgilerini aktardı.Kafama takmamam için anlattıklarıyla beni çok rahatlattı.Calışma saati dısında olduğu zaman da çekinerek aradigim her telefonuma da cevap verdi.Bugün de duktoskopimi yaptı.Bu tarz sıkintılarınız varsa gitmeniz gereken tek doktor Ömer Bender.Çokşekkür ederim hocam... 

Ömer hocam iyiki sizi buldum. Size gelmeden önce 5 doktor gezdim. Alanında en iyisi sizsiniz. Tüm hastalara tavsiye ediyorum. Sayenizde sağlığıma kavuştum. Sevgi ve saygılarımla. İyiki varsınız.

48 yaşındayım. Şubat 2017'de sağ meme 9 hizasında ağrılı bir şişlik ile en yakın acile gittim. Bir sürü tetkik ve görüntülemenin sonucunda tam 6 hastane çok olumsuz şeyler söylediklerinde dünya o anda başıma yıkıldı sandım. Özellikle İstanbul'un çok bilinen büyük üniversite hastanesi dahil mememin yarısını alacaklarını ve haliyle deformasyon olacağını söylediklerinde iyice dibe vurdum. Ancak birşeylerin ters gittiğinin farkındalığı ile bir umut çok değerli ÖMER BENDER hocama gittim. Yapılan tetkikler çekilen görüntülemeler ve tru-cut biyopsi sonucu dahil tüm raporları Ömer bey titizlikle ve dikkatlice inceledi. Onca doktorun söylediğinin tam aksini söylerken yüzündeki ve sesindeki güven bana tüm olumsuzlukları bir anda unutturdu. Intraduktal papiloma olduğunu sadece küçük bir kesi ile sorunlu parçanın alınabileceğini kesinlikle deformasyon bile olmayacağını söyleyince, hemen ertesi gün ameliyat için karar verdik. Allah razı olsun Ömer hoca'dan. İlgisi alakası güler yüzü ve güven telkin edişi bir hasta için son derece önemli taktir edersiniz. Burdan kendisine binlerce kez teşekkürü bir borç bilirim. iyi ki varsınız Ömer bey. Sevgiyle kalın.

Hızlı Ulaşmak için;


Adres : Mecidiyeköy Mahallesi Büyükdere Caddesi. Lati lokum Sokak No:2/3 Mecidiyeköy Şişli/İSTANBUL (Polis Karakolu Yanı)

Gsm : 0 532 234 28 58

Telefon : 0 212 274 50 60