meme-basi-akintisi-meme-kanseri-belirtisi-midir

Meme Başı Akıntısı Meme Kanseri Belirtisi midir?

Meme başı akıntısının menstrual döngüde ne zaman yaşandığı, hangi renkte meme başı akıntısı görüldüğü, meme başı akıntısı ile birlikte memede ağrı, şişlik, cilt dokuda kızarıklık olup olmadığı gibi durumların da nitelikli tanı süreci için mutlaka değerlendirilmesi gerekmektedir.

Kadınların birçoğu yaşamlarının bir bölümünde meme başı akıntısı problemi ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bu problem meme kanseri gibi çok ciddi hastalıkların belirtisi olabileceği gibi kadın vücudunda yaşanan hormonal değişimler sonucunda da açığa çıkabilmektedir. Bu durumda meme hastalıklarının belirtileri hakkında toplumun bilinçlendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Meme kanseri ve benzeri ciddi hastalıkların belirtileri, tanı ve tedavi yöntemleri hakkında kadınlar bilgilendirilmelidir. 

Meme Başı Akıntısının Tanısı

Meme başı akıntısı elbette ki kadının sağlıklı yaşamı içerisinde normal bir şekilde değerlendirilmemektedir. Meme başı akıntısı yaşayan kadınların ertelemeden bir doktora başvurmaları ve gerekli tetkikleri uygulamaları önerilmektedir. Öyle ki meme başı akıntısı; meme kanserinin önemli belirtilerinden biridir. Bu nedenle doktora başvurmada geç kalınmamalıdır. Meme kanserinde erken teşhis edilmesi gereken; 25 yaş altı kadınlarda düşük risk olsa da 25 yaş üzerindeki kadınlarda mutlaka erken teşhis edilebilmesi amacı ile rutin kontrollerin aksatılmaması gerekmektedir.