Tüp Mide Ameliyatı Öncesi ve Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir? | Prof. Dr. Ömer Bender

Obezite ameliyatından önce hastaların özellikle psikolojik olarak kendilerini ameliyat sonrasına hazırlamaları gerekir. Çünkü hayatlarında önemli bir sosyal değişiklik olacaktır bu ameliyattan sonra.

Bunun dışında ameliyattan önce sigara kullanan hastaların tercihen ameliyattan bir iki ay önce sigarayı bırakmaları hem ameliyat sırasında hem ameliyat sonrasında akciğer problemleri gelişmesi riskini azaltacaktır. Bizim için önemli. Özellikle diyabeti olan obez hastaların önce bir miktar kilo vermeleri, ameliyattan sonra hem ameliyat aşamasın da, hem ameliyattan sonra şeker düzenlemesi açısından avantaj sağlayacaktır. Obezite ameliyatında en önemli konulardan bir tanesi ameliyatı yapan ekibin deneyimi ve ameliyatta kullanılan malzemelerin kalitesidir. Bunlar ameliyattan sonraki kanama ve kaçak risklerini azaltmak için en önemli parametrelerden bir tanesi. Bunun dışında ameliyattan sonra hastaları mümkün olduğu kadar erken hareketlendirmeye, mobilize etmeye gayret göster gerekir. Varis çorabını kullanmak, kan sulandırıcılarını kullanmak, ameliyattan sonra emboli riskini azaltmak için oldukça önemli.

Ayrıca ameliyattan önce sıvı diyet daha sonra pre şeklinde gıda ve katı gıdalara geçişle ilgili bizlerin ve diyet uzmanlarının vereceği bilgilere problem yaşamamaları açısından.

İlginizi Çekebilecek Videolar