duzenli-spor

Düzenli Spor Yapmak Meme Kanserini Önlüyor

Hareketsiz yaşam biçiminin insan gen yapısına uyumlu olmadığı bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Teknolojik gelişmeler nedeniyle ortaya çıkan daha az hareketli yaşam şeklinin çok sayıda kronik hastalığın oluşumunda önemli bir etken olduğu bilinmektedir.

Bu nedenle, Amerikan Kalp Birliği ve Amerikan Spor Hekimliği Derneği tarafından, egzersiz uygulanması kronik hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde kullanılan bir ilaç olarak tanımlanmaktadır.

Düzenli yapılan spor, başta meme ve kolon-rektum kanserleri olmak üzere, yumurtalık, endometrium, prostat ve akciğer kanseri gibi birçok kanserin gelişme oranını önemli ölçüde azaltmaktadır. Amerika’da 1504 meme kanserli ve 1555 meme kanseri olmayan kadın üzerinde yapılmış bir araştırmada, günde 2 saat hafif bile olsa egzersiz yapan kadınların meme kanserine yakalanma riskinin %30 daha düşük olduğu saptanmıştır.

Araştırmaya göre doğurganlık çağında yani menapoza kadar geçen sürede düzenli spor yapmış olmak meme kanserinden korunmakta en büyük faydayı sağlamaktadır. Menapozdan sonra yapılan düzenli egzersizde aynı ölçüde olmasa bile meme kanseri riskini azaltmaktadır.

Spor Yapmak Kanser Riskini Azaltıyor

Kanser riskini azaltmada yapılan egzersizin düzenli olması ve devamlılığı şiddetinden daha önemlidir. Amerikan Kanser Derneği riski azaltmak için düzenli olarak haftada 4-5 saat egzersiz yapılmasını önermektedir. Haftada 4-5 saat düzenli olarak yapılan egzersiz, meme kanseri gelişmiş olan hastalarda bile, uygulanan radyasyon ve ilaç tedavilerinin yan etkilerini hafifletmekte, psikolojik olarak iyilik halini arttırmakta ve hastalığın tekrarlama riskini azaltmaktadır.

Vücuttaki yağ hücrelerinin salgıladığı östrojen hormonu meme kanseri oluşumu için en önemli risk faktörüdür. Düzenli spor yapan kişilerde yağ oranının daha düşük olması östrojen seviyesini düşüreceğinden meme kanseri oluşumunu engelleyici rol oynamaktadır.

Ayrıca kandaki insülin benzeri büyüme faktörleri (IGF), meme hücrelerinin bölünmesini uyararak meme kanseri riskini arttırmaktadır. Düzenli spor yapmak kandaki insülin ve IGF artışını engelleyerek meme kanseri gelişme riskini azaltmaktadır.

İş ve aile hayatının yoğunluğu nedeniyle egzersiz yapmaya zaman ayırmak, hem de bunu düzenli ve sürekli olarak yapmak   olanaksız gibi gelebilir. Ancak bir takım düzenlemelerle günlük egzersiz süreleri arttırılabilir. Yürüyüş yapmak iyi bir seçimdir.   İşe gitmeden önce veya öğlen tatillerinde yarım saat yürünebilir. Araba kullanıyorsanız işinize ve evinize uzak yerlere park   etmek günlük yürüyüş sürenizi uzatacaktır. İşten sonra bir arkadaşınızla yürüyüş yapmak da hem egzersiz oranınızı   arttıracak, hem de günün stresini atmanıza yardımcı olacaktır.

Farklı egzersiz çeşitleri için spor salonlarından   yararlanabileceğiniz gibi evde egzersiz videoları ile çalışabilir ya da müzik eşliğinde dans edebilirsiniz. Sizi sıkmayan ve   günlük hayat düzeninize en uygun egzersiz yöntemini seçerseniz, bunu düzenli olarak sürdürmeniz daha kolay olur.

Sonuç olarak, kanser hastalığının önlenmesinde ve tedavisinde egzersizin önemli bir rolü olduğu açıkça görülmektedir. Yaşam   boyunca fiziksel olarak aktif olmak özellikle kolon-rektum ve meme kanseri olmak üzere birçok kanser riskini azaltmaktadır.   Bu nedenle, düzenli spor, özellikle meme kanseri açısından yüksek riske sahip kadınlar tarafından mutlaka uygulanmalıdır.