Meme Ucundan Kan Gelmesi Durumunda Ne Zaman Doktora Başvurmalıyım?

Meme Ucundan Kan Gelmesinde Doktora Başvurun

Meme ucundan kan veya kanlı akıntı gelmesi normal bir bulgu olmayıp çeşitli süt kanalı hastalıklarının belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır. Kanlı meme başı akıntılarının nedenleri içinde en sık rastlananı süt kanalı içinde gelişmiş olan ve genellikle iyi huylu tümörcükler olarak bilinen intraduktal papillomlardır. Kanlı meme başı akıntıları bazen meme kanserinin ilk belirtisi olarak ortaya çıkabilmektedir. Bazende süt kanalı iltihabi hastalıkları ve süt kanalı genişlemeleri kanlı meme başı akıntılarına neden olabilmektedir.

Akıntının nedenini belirlemek için mamografi, ultrason ve MR gibi meme görüntüleme tetkikleri yapılmaktadır. Ancak bu yöntemler meme başı akıntısı yapan nedeni çoğu zaman saptayamamaktadır. Meme başı akıntısının nedenini en ve doğru ve hızlı teşhis eden yöntem süt kanallarının içinin gözle görülmesini sağlayan DUKTOSKOPİ denen süt kanalı endoskopisidir.

Bu nedenle kanlı meme başı akıntısı olduğunu farkettiğiniz anda zaman geçirmeden doktora gidip, en kısa zamanda duktoskopi yaptırmalısınız.