Meme Kanseri Bulguları Nelerdir?

Memede kitle olması:

Kadınların büyük bir çoğunluğu, hayatlarının bir döneminde memelerinde bir sertlik fark edebilirler. Böyle bir durumda akla ilk olarak kanser gelmektedir. Ancak, bu kitlelerin büyük bir kısmı iyi huylu tümörlerdir. Bununla birlikte araştırılmaları gerekmektedir.

Ele gelen kitlenin içi sıvı ile dolu ise buna meme kisti denir. İçi farklı bir doku ile dolu kitlelere ise solid kitle denmektedir. Bir kitlenin kist mi? Veya solid mi? olduğunu ayırmanın en iyi yolu kitlenin ultrason ile incelenmesidir.

Memede kistik kitle

Kistler genellikle memenin iyi huylu tümörleridir. Birkaç milimetre ile birkaç santimetre arasında değişik boyutlarda olabilir. 25 yaş altındaki kadınlarda nadir,menopoza yaklaşmış kadınlarda daha sık görülür.

Kistlerin içi iğne ile boşaltılarak içindeki sıvı incelenebilir. Eğer kanlı bir sıvı içeriyorsa, kistin ameliyatla çıkartılıp incelenmesi önerilir. Eğer menopoz sonrası hormon tedavisi gören bir kadında kist ortaya çıkmışsa, içerdiği sıvı kanlı olsun veya olmasın patolojiye gönderilerek incelenmesi önerilir.

Eğer bir kist iğne ile boşaltıldıktan sonra 4-6 hafta içinde tekrar ediyorsa, ameliyatla çıkartılması önerilebilir. Ayrıca kistin bir kısmı, solid dediğimiz meme dokusundan farklı bir yapı içeriyorsa, yine kistin ameliyatla çıkartılması önerilir.

Memede solid (katı) kitle

Memede sıvı içermeyen, içi farklı hücrelerle dolu olan kitlelere solid kitle diyoruz. Solid kelimesi katı anlamına gelir. Solid kitlelerin kanser olma olasılıkları kistlere göre daha yüksektir. Genç bir kadının memesinde saptanan solid bir kitlenin kanser olma olasılığı yüksek değildir. Yaş ilerledikçe kanser olasılığı artmaktadır. 40 yaş üzerindeki bir kadının memesinde saptanan solid bir kitle, aksi ispat edilene kadar kanser şüphesi taşır bu nedenle mutlaka araştırılması gereklidir.

Memede saptanan kitle, mamografi ve ultrasonla değerlendirilerek kanser olma olasılığı araştırılır. Bu yöntemlerle kesin teşhis koymak genellikle mümkün olmaz. Ancak kitleden alınan parçanın patolojide incelenmesiyle kesin tanı konabilir.

Meme derisinde kalınlaşma, şişme, renk değişikliği olması:

Bazen memede kitle olmadan, doğrudan meme derisinde bazı değişikliklerle kanser başlayabilir. Meme derisinin bir bölgesinde kızarıklık, kalınlaşma, portakal kabuğu gibi yer yer çekintilerin ortaya çıkması, kanserin ilk bulgusu olabilir. Meme derisinde böyle değişiklikler fark ediyorsanız, hekiminize danışmanızı öneriyoruz.

Meme başında kalınlaşma, kızarıklık veya yara olması:

Meme başındaki değişiklikler de kanser açısından önemli olabilir. Özellikle meme başı çevresinde ortaya çıkan kızarıklık, yara gibi değişiklikler memede bir kitle olmasa bile kanser bulgusu olabilir.

Memede veya meme başında içeri doğru çekinti olması:

Bazı kadınlarda çocukluktan itibaren her iki meme başı da içe çekik olabilir. Bu, herhangi bir hastalık anlamına gelmez. Böyle durumlarda bebek emzirmek çoğu kez mümkün olmaz. Bu gibi yapısal bozukluklar kozmetik amaçlı olarak, yani sadece görünüm açısından ameliyatla düzeltilebilir. Kanser açısından önemli olan, tek memenin başının son zamanlarda içeri çekilmesidir. Böyle bir durumda mutlaka hekiminize başvurmanız gerekir.

Meme başlarının pozisyonlarında değişiklik olması:

Meme başlarının pozisyonlarında da değişiklik olabilir. Meme başı bir tarafa doğru çekilebilir. Bu da bir kanserin belirtisi olabilir.

Memenin şeklinde değişiklik olması:

Genellikle her iki meme simetrik değildir ve bir meme diğerinden daha büyük olabilir. Bu normal bir yapıdır. Bazen memelerin genel yuvarlaklığında veya şeklinde de değişiklik olabilir. Kanser açısından önemli olan, sonradan gelişen simetri değişikliğidir.

Meme başı akıntısı olması:

Gebelik veya emzirme dönemi dışında meme başından değişik renk ve kıvamda sıvıların gelmesi meme başı akıntısı olarak adlandırılır. Bu durum vücudun hormonal değişiklikleri ile ilgili olabileceği gibi meme kanserinin erken bulgusu olarak da ortaya çıkmış olabilir. Akıntının meme başı sıkılmadan kendiliğinden geliyor olması, tek memenin tek bir kanalından geliyor olması ve renginin kanlı, su gibi veya pembemsi berrak, sarımsı berrak olması da kanser açısından önemlidir. Böyle bir durumda duktoskopi yapılarak akıntının nedeni saptanmalıdır.

Koltuk altında ele gelen bir kitle olması:

Koltuk altında ele gelen bir kitle, birçok nedene bağlı olan bir lenf bezi büyümesi olabilir; fakat bazen meme kanserinin ilk bulgusu da olabilir. Bu nedenle bu kitlenin incelenmesi gerekir